Ark kaynağında akım türü ve kutup farklılığının kaynak dikiş geometrisine etkisi
The effect of pole differences in the weld bead geometry in arc welding method
  1. Tez No: 269730
  2. Yazar: ALİ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Science and Technology, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Elektrik ark kaynak yöntemlerinde kullanılan elektrik akım türü ve elektrodun bağlı olduğu akım yönü kaynak nüfuziyeti üzerine etki etmektedir. Ark kaynak yöntemlerinde kullanılan akım türünün ve elektrod kutup yönünün kaynak nüfuziyeti üzerine etkileri AISI 304 paslanmaz çelik ve alüminyum numuneler kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada TIG ark kaynak yöntemi, örtülü elektrodla ark kaynak yöntemi ve MIG ark kaynak yöntemi ile kaynatılan kaynak numuneleri değerlendirilmiştir. Numunelerin dikiş boyutlarının ölçümü, sertlik ölçüm değerleri ve mikro yapı değerlendirilmesi kutup farklılığının ark kaynak yöntemlerinde nüfuziyeti etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electric current type used electric arc welding methods and flow direction to which electrode is connected have an effect on welding penetration. The effects of flow type used in TIG welding method and the direction of electrode polarity on welding penetration have been investigated using AISI 304 stainless steel and aluminum samples. Therefore welded samples which were joined bead on plate by using tungsten inert gas (TIG), manual metal arc welding (MMAW) and gas metal arc welding (MIG) methods were evaluated in detail. The weld bead geometry, hardness test results and microstructural examinations indicate that pole difference in the arc welding methods have an effect on the penetration.