TIG kaynak yöntemiyle boru-flanş kaynağında açısal distorsiyona kaynak akımı etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of welding current in angular distortion of pipe-flange welding with gtaw
  1. Tez No: 259125
  2. Yazar: FATİH SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gıda, ilaç ve diğer endüstriyel uygulamalarda boru flanş ürünleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Borular ile flanşların birleştirilmesi, kaynaklı imalat yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Özellikle paslanmaz çelik malzemelerden boru- flanş kaynağında TIG kaynak yöntemi tercih edilmekte ve açısal distorsiyonlar büyük problem olmaktadır.Bu çalışmada Ø 139,7 mm ve 2 mm kalınlıktaki AISI 304 östenitik paslanmaz çelik boruların, 2 mm kalınlıktaki ve iç çapı 141 mm, dış çapı 240 mm AISI 304 östenitik paslanmaz çelik flanşlara TIG metod kaynak yöntemi ile birleştirilmesi dolgu telli ve dolgu telsiz koşullar için incelenmiştir. İncelemeler kaynak akımının sabit nüfuziyet değerleri ile açısal distorsiyona etkisini ve kaynak hızına etkisini içermektedir. Kaynak akımı 70 A, 80 A, 90 A, 100 A, 110 A değerleri çalışılmıştır. En uygun koşullar, dolgu telsiz 70 A kaynak akım değerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pipe-flange has commonly been used in food, medicine and industrial applications. Combination of pipes and flanges were made with welding manufacturing method. In particular pipe flange welding made of stainless steel, TIG welding method has been preferred and angular distortions have been a great problem.In this thesis study, combining the austenitic stainless pipes having 139,7 mm diameter and 2 mm thickness and AISI 304 and austenitic stainless steel flanges having 141 mm interior and 240 mm exterior diameter and 2 mm thickness, and AISI 304 steel with TIG welding in two conditions with additional wire and without additional wire were investigated. The investigations contain the effect of welding current to angular distortion and the speed of welding with the values of welding current which was 70 A, 80 A, 90 A, 100 A, 110 A. It was concluded that the best conditions on the values of a welding current was 80 A without additional wire.In this research, combining the austenitic stainless pipes which are Ø 139,7 mm 2 mm and AISI 304 and austenitic stainless steel flanges which are 2 mm, 141 mm interior diameter, 240 mm exterior diameter and AISI 304 with the method of TIG welding for the conditions with additional wire and without additional wire were investigated. The investigations contain the effect of welding current to angular distortion and the speed of welding with the values of welding current which was 70 A, 80 A, 90 A, 100 A, 110 A. It was concluded that the best conditions on the values of a welding current was 70 A without additional wire.