Blind separation of bounded sources based on sparse representation
Seyrek temsile dayalı olarak sınırlı kaynakların kör ayrılması
- Tez No: 611388
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER TUNGA ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde, özgün Sınırlı Bileşen Analizi (BCA) algoritmalarından oluşan yeni bir sınıf ve bu algoritmaların bazı pratik problemler için uygulamaları tanıtılmaktadır. Bir uygulama olarak, Erdoğan tarafından önerilen BCA algoritmasının doğrudan ve yansıyan yankıları birbirinden ayırmak için nasıl kullanıldığı ve bu şekilde serbest alan yayılım teorisine dayanan klasik geliş yönü kestirim yöntemlerinin performansının iyileştirilebildiği gösterilmektedir. Ardından, seyrek ve sınırlı kaynakların anlık karışımlarının ayrılması için yeni bir BCA sistemi önerilmektedir. Bu sisteme dayanarak önerilen ilk algoritmamız, tamamen belirleyici bir ayarda tanımlanan geometrik bir amaç fonksiyonundan türetilmiş olan, Seyrek Sınırlı Bileşen Analizi (SBCA) olarak adlandırılmıştır. Önerilen algoritma kaynak sinyal modelinin istatistiksel özellikleri ile ilişkili olmadığı için, hem mekansal hem de zamansal alanlarda istatistiksel olarak hem bağımsız hem de bağımlı kaynak sinyallerine uygulanabilir. Ardından, SBCA sistemi seyrek kaynakların sarmal karışımlarına genişletilerek, zaman ve frekans alanında sarmal sinyal ayrıştırma algoritmaları önerilecektir. Son olarak, durağan olmayan doğaya sahip beyin aktivite sinyallerini tespit ve teşhis etmek için SBCA yöntemini kullanan bir uzay-zaman analiz aracı sunulmaktadır. Bu araç, temel olarak SBCA yöntemimizin kısa süreli yakınsama özelliğine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new class of novel Bounded Component Analysis (BCA) algorithms based on sparsity assumption, and their applications on some practical problems are introduced. As an application, the BCA algorithm proposed by Erdogan is demonstrated to separate the direct and reflected echoes which can improve the performance of classical direction of arrival estimation methods based on free space propagation theory. Following, we propose a new BCA framework for the separation of the instantaneous mixtures of sparse and bounded sources. Based on this framework, our fi rst proposed algorithm is named Sparse Bounded Component Analysis (SBCA) which is derived from a geometric objective function defi ned over a completely deterministic setting. Since the framework is not related to statistical properties of source signal model, it is applicable to sources which can be statistically independent or dependent in both spatial and temporal domains. Then, SBCA framework is extended to the convolutive mixtures of sparse sources, and time and frequency domain convolutive signal separation algorithms are proposed. Finally, a space-time analysis tool is provided to detect and identify brain activity signals that have a non-stationary nature. This tool mainly relies on the short time convergence property of our SBCA framework.