Gemi iklimlendirme sistemlerinin enerji verimliliğinin iyileştirilmesi
Improvement of energy efficiency of ship air conditioning systems
  1. Tez No: 611393
  2. Yazar: HİLMİ AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TEKİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, gemilerde mevcut iklimlendirme sistemlerinin enerji verimliliğinin iyileştirilmesi için öneriler sunmaktır. Bu kapsamda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir Lojistik Destek Gemisi incelenmiş olup, gemiye ait iklimlendirme sisteminin soğutma yük analizleri yapılmış ve gemide mevcut sistemde yapılabilecek iyileştirmeler incelenmiştir. Enerji verimliliğinin iyileştirilmesi üç farklı şekilde ele alınmıştır. Bunlardan ilki mevcut iklimlendirme sistemine enerji geri kazanım sistemi tasarlanması yöntemiyle %16,7 enerji tasarrufu sağlanmıştır. İkincisi yöntemde mevcut iklimlendirme sisteminde ki buhar sıkıştırmalı soğutma yerine, makine egzoz enerjisinin LiBr-H2O akışkan çiftli absorbsiyonlu soğutma sisteminde kullanılması, termodinamik ve ekonomik analizlerinin yapılması, sonuncusu da tasarlanan enerji geri kazanım sisteminin absorbsiyonlu soğutma sistemi ile birlikte kullanılmasıdır. Enerji geri kazanım cihazının detaylı ısıl hesaplamaları yapılmış olup, önerilen iyileştirme yöntemlerinin termodinamik ve ekonomik analizi yapılmıştır. Yapılan analizlerde son yöntem olan enerji geri kazanım ile beraber absorbsiyonlu soğutma sisteminin kullanılması en iyi çözüm yolu olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide suggestions for improving the energy efficiency of existing air conditioning systems on ships. In this context, a Logistic Support Vessel belonging to the Navy Command has been examined and the cooling load analysis of the air conditioning system of the ship has been made and the improvements that can be made in the existing system have been examined. Improving energy efficiency has been exanimate in three different ways. The first of these, 16.7% energy saving was achieved by designing an energy recovery system for the existing air conditioning system. The second method is to use the machine exhaust energy in LiBr-H2O fluid double absorption cooling system instead of steam compression cooling in the current air conditioning system, thermodynamic and economic analysis, and the last one is to use the designed energy recovery system with the absorption cooling system. Detailed thermal calculations of energy recovery device have been made and thermodynamic and economic analysis of improvement methods has been made. The analyzes, the use of absorption cooling system with energy recovery, which is the latest method, was obtained as the best solution.