Determination of mechanical properties of peritoneum on a microprocessor controlled setup designed for this purpose
  1. Tez No: 2876
  2. Yazar: SİNAN ÇELİKBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Sinan ÇELIKBILEK Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Halil BENGİ Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Nuri AKKAŞ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ocak 1988; 105 Sayfa BU AMAÇLA GELİŞTİRİLMİŞ MIKRO İŞLEMCİ KONTROLLÜ BİR DENEY SETİNDE PERİTONUN MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN TAYİNİ Çeşitli sebeplerle, insan doku ve organlarının mekanik özelliklerinin tayin edilmesine çalışilmıştır. Burada amaç, insan ve hayvan vücudunun yapısının anlaşılabilmesi için biyolojik maddelerin dayanımı ile ilgili yeterli bilgi toplamaktır. Bu çalışmanin amacı peritonun mekanik özelliklerinin tayin edilmesidir. Periton örnekleri karın içi ameliyatlarından elde edilmiştir. * * Örnekler, kopana kadar mekanik olarak uzamaya zorlanmışlardır. Çekme kuvvetleri, uzama bilgileriyle birlikte mikro işlemci kontrollü elektronik bir set tarafından gözlenmiş ve kaydedilmiştir. Elde edilen veriler daha sonra bir bilgisayara aktarılarak, Örneklerin mekanik özellikleri tayin edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ÇELIKBILEK, Sinan M.Sc. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof.Dr. Halil BENGÎ Co-Supervisor : Prof.Dr. Nuri AKKAŞ Middle East Technical University January 1988; 105 Pages DETERMINATION OF MECHANICAL PROPERTIES OF PERITONEUM ON A MICROPROCESSOR CONTROLLED SETUP DESIGNED FOR THIS PURPOSE Determination of mechanical properties of human tissues and organs is usually sought after for various reasons. The goal is to gather enough information on the strength of biological materials to have a full understanding of the structure of human and animal bodies. The aim of this study is to determine the mechanical properties of peritoneum. The peritoneum samples are obtained from surgical operations carried out in the abdomen. The samples are mechanically forced to elastically deform until they rupture by using a linear motion actuator. The forces developing on the sample, along with the elongation of the specimen, are monitored by a microprocessor controlled electronic setup. These data are later processed on a host computer to obtain the statistical mechanical properties of the specimens.