Test kabinlerinde nem kontrolü performansı üzerine iyileştirme çalışmaları
Improvement studies on humidity control performance in test cabinets
- Tez No: 611413
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı uzun bir süredir dünyada ve ülkemizde birçok alanda kullanılan test kabinlerindeki nem kontrolü sistemlerinden evaporatif soğutma sisteminin performansını değerlendirmek ve iyileştirme çalışmalarını gerçekleştirmektir. Çalışmada; nem ve sıcaklık kontrollü test kabininde psikrometrik diyagrama göre belirlenen kritik performans noktalarındaki nem dalgalanmalarını minimize edecek şekilde farklı yöntemler kullanılarak iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma ile birlikte, psikrometrik diyagramın geneli olarak; yüksek ve düşük nem değerlerindeki kararsız dalgalanmaların en az olduğu iyileştirme yöntemi ve en verimli yöntem belirlenmiş olacaktır. Bu çalışmadaki iyileştirmeler; silika jel ve peltier teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalarda silika jelin belirlenen test kabini için nem kontrolünde yeterli performansı sağlayamadığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, uygulanan yöntemler içerisinden peltier ve evaporatif sistem arasında çok büyük farklılıklar gözlemlenmese de en uygun nem kontrol yönteminin peltierli sistem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to carry out improvements and evaluate the performance of evaporative cooling system, which is one of the humidity control systems in test cabinets used in many fields in the world and in our country for a long time. In this study; humidity and temperature controlled test cabinet, improvement studies were carried out by using different methods to minimize moisture fluctuations at critical performance points determined according to the psychrometric diagram. With the study, the improvement method and the most efficient method will be determined in which the most unstable fluctuations in high and low humidity values are the least in the psychrometric diagram. Improvements in this study were performed using silica gel and peltier technology. In the studies, it was found that silicagel did not provide sufficient performance in humidity control for the specified test cabinet. As a result of the study, although there were no significant differences between the evaporative and peltier systems, it was determined that the most suitable moisture control method was the peltier system.