2018 deprem yönetmeliği uyarınca bir inceleme alanının zemin etüdü açısından mukayeseli incelenmesi
Comparative study of a review area in terms of ground review in accordance with earthquake regulation 2018
- Tez No: 611428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL EMRAH KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Maltepe Üniversitesi Yapı Deprem mühendisliği, Deprem ana bilim dalının gözetiminde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma 2007 ve 2018 deprem yönetmeliklerinin zemin etüdü ve sınıflandırması açısından örnek bir alan üzerinde uygulamalı kıyaslanması için yapılmış ilk çalışmalardan biri olması açısından önem arz etmektedir. İnceleme alanı olarak İstanbul ili, Maltepe ilçesi, Altıntepe mahallesi seçilmiştir. 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye bina deprem yönetmeliğine (TBDY-2018) göre zemin sınıflandırılması yapılmış, şişme ve sıvılaşma problemleri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle zemin sınıflandırması açısından TDY 2007 ve 2018 yönetmeliklerinin mukayesesi yapılmıştır. Sahadan alınan zemin etüd verileri doğrultusunda TDY 2007'de bulunmayan şişme ve sıvılaşma analizleri, 2018 Türkiye bina deprem yönetmeliğinde yayınlanan metoda uygun olarak yapılmıştır. Şişme analizlerinde birkaç lokasyonda yüksek şişmeye rastlanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda inceleme alanı KB-GD doğrultusunda dere kenarı ve sahil bölgesinde zemin sıvılaşmasına rastlanılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında inceleme alanı için iki ayrı yönetmelikten elde edilen sonuçlar mukayese edildiği zaman olası zemin problemlerinin risklerini (sıvılaşma, şişme, şev stabilitesi) belirleme, bu riskleri zemin sınıflandırmasına yansıtma ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlama açısından TDBY 2018 yönetmeliği ile daha gerçekçi ve detaylı analiz ve yöntemlerin yürürlüğe girdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was prepared as a M.Sc. thesis under the supervision of the Department of Structures and Earthquake Engineering, Earthquake Department of Maltepe University. This study is important as it is one of the first studies to be applied on a sample field in terms of ground investigation and soil classification methods classification described in Turkish Earthquake Code 2007 and 2018. The investigation area was in the province of Altıntepe neighborhood, Kadıköy district Istanbul. Soil classification study was practiced, liquefaction and swelling risks were evaluated according to the TEC-2018 which was entered into force on 01.01.2019. In the scope of the study, firstly the comparison of the regulations of 2007 and 2018 of TBDY in terms of soil classification was reported. In regard to site investigation data taken from the sample field liquefaction and swelling analysis were performed according to the methodology specified in TEC 2018, where this issue was not included in TEC 2007. High swelling potential was obtained in several locations as a result of swelling analysis. As a result of liquefaction analysis liquefaction risk was obtained at the riparian areas and the shoreline towards the NW-SE direction of the investigation site. When comparing the results obtained from two different codes specific to the investigation area within the scope of this thesis, in terms of determining the risks of potential soil problems (liquefaction, swelling, slope stability), reflecting these risks to soil classification and taking necessary measures, it can be pronounced that more realistic and detailed analysis and methods have been came into force with TEC 2018.