Otomotiv sanayinde potansiyel enerji verimliliği projeleri
Potential energy efficiency projects in automotive industry
- Tez No: 611429
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada otomotiv sektöründe uygulanmış ve diğer sektörlerde de uygulanabilir hayata geçirilmiş enerji verimliliği projeleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında; en yoğun enerji tüketen ekipmanlar olan kürleme fırınlarında, buhar sistemlerinde, soğutma sistemlerinde ve kataforez tesislerinde yapılan çalışmalar analiz edilmiştir. Yapılan çalışmaları özetlemek gerekirse; Kürleme fırınlarında bulunan egzoz bacalarından atmosfere atılan ısının geri kazanılması ile fırın içerisine beslenen taze hava ön ısıtılmıştır. Bu proje ile 177.824 m³/yıl doğalgaz tasarrufu sağlanmıştır. Tasarrufun mali değeri 218.723 TL/yıl'dır. Brülör gruplarının yakma havalarının ön ısıtılması projesi ile 37.440 m³/yıl doğalgaz tasarrufu sağlanmıştır. Tasarrufun mali değeri 46.051 TL/yıl'dır. Flaş buhar geri kazanım sistemi ile 83.089 m³/yıl doğalgaz tasarrufu sağlanmıştır. Tasarrufun mali değeri 102.200 TL/yıl'dır. Soğutma ünitelerinde yapılan set değeri yükseltme çalışması sonucunda ile 505.440 kWh/yıl elektrik tasarrufu sağlanmıştır. Tasarrufun mali değeri 151.632 TL/yıl'dır. Isı pompası projesi sonucunda 108.000 kWh/yıl elektrik tasarrufu, 252.195 Sm³/yıl doğalgaz tasarrufu sağlanmıştır. Tasarrufun toplam mali değeri 342.600 TL/yıl'dır. Yapılan bu çalışmalar ile 1.436 ton CO₂ emisyonunun doğaya salınması engellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we have reviewed the energy efficiency projects that has been implemented in automotive sector which can also be implemented in other sectors. Within the scope of this work, we have analyzed the equipments with the highest energy consumption such as; ovens, steam systems,cooling systems and e-coat facilities. To summarize the projects that has been implemented; with recovery of the waste heat thet thrown away from the exhaust chimneys of the oven, the air which is fed into oven is preheated. With this project, 177,824 m³/year natural gas saving is provided. Financial value of this saving is 218,723 TL/year. With preheating of burner group's burning air, 37,440 m³/year natural gas saving is provided. Financial value of this saving is 46,051 TL/year. With flash steam recovery system, 83,089 m³/year natural gas saving is provided. Financial value of this saving is 102,200 TL/year. As a result of set value increasing project, 505,440 kWh/year electricity saving is provided. Financial value of this saving is 151,632 TL//year. With the heat pump project, 108,000 kWh/year electricity saving, 252,195 Sm³/year natural gas saving is provided. Total financial value of this saving is 342,600 TL/year. With this projects 1,436 tons of CO₂ emission is prevented.