Etlik piliç üretiminde kesim öncesi yem çekim periyodunda içme suyuna organik asit ilavesinin kesim randımanı, et kalitesi, barsak mikroflorası ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
The effects of organic acid addition to drinking water on slaughter, meat quality, intestine microflora and some blood parameters in pre-cut feed drawing period in broiler production
- Tez No: 611427
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, 6 ve 12 saatlik kesim öncesi yem çekim periyodunda içme suyuna ticari organik asit karışımı (OAK) ilavesinin erkek piliçlerin kesim özellikleri, et kalitesi, bazı kan parametreleri ve ince barsak Salmonella spp. ve coliform bakteri içerikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada 42 günlük yaşta 28 adet erkek etlik piliç (Ross-308) kullanılmıştır. Hayvanlar rastgele 4 muamale grubuna ayrılmıştır. Bunlar; Grup 1: piliçlere 6 saatlik yem çekim periyodunda içme suyu verilmiştir, Grup 2: piliçlere 6 saatlik yem çekim periyodunda OAK ilaveli içme suyu verilmiştir, Grup 3: piliçlere 12 saatlik yem çekim periyodunda içme suyu verilmiştir ve Grup 4: Piliçlere 12 saatlik yem çekim periyodunda OAK ilaveli içme suyu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the effects of commercial organic acid mixture supplementation (OAM) into drinking water during the 6 and 12 hours pre-slaughter feed withdrawal period on slaughter characteristics, meat quality, some blood parameters and small intestine Salmonella spp. and Coliform contents of male broilers. In the study, 28 male broilers (Ross-308) at 42 days of age were used. Animals were randomly divided into 4 treatment groups. These are follows; Group-1: birds were given drinking water during the 6 hours feed withdrawal period, Group-2: birds were given drinking water with OAM during the 6 hours feed withdrawal period, Group-3: birds were given drinking water during the 12 hours feed withdrawal period and Group-4: birds were given drinking water with OAM during the 12 hours feed withdrawal period.