Süt sığırcılığı işletmelerinde üretim yapılarının bilgisayar yardımıyla en uygun biçimde konumlandırılması
Optimal layout of production structures in dairyfarms by using computer
- Tez No: 611451
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAKİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak değerlendirme ölçütlerine (işletme avlusunda yol, eğim, bakı, kış rüzgârı ve yaz rüzgârı yönleri) göre bir süt sığırcılığı işletmesi avlusunda yer alacak konut, barınak, süt sağım tesisi, yem deposu, hangar ve gübre deposu yapılarının yangın, koku, hijyen ve iş verimliliği bakımından en uygun şekilde konumlandırılmasına yönelik MS Office Excel tabanlı bir bilgisayar programı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Daha sonra, araştırma alanında seçilen örnek süt sığırcılığı işletmeleri için geliştirilen programın ürettiği avlu plânları ile bu işletmelerin mevcut avlu plânları karşılaştırılmıştır.Bu kapsamda, araştırma alanı Küçük Menderes Havzası'nda faaliyet gösteren 500, 1500 ve 4500 baş kapasiteli 3 farklı süt sığırcılığı işletmesinin değerlendirme ölçütlerine ilişkin arazi verileri ile mevcut avlu plânları belirlenmiş, geliştirilen programın ürettiği avlu plânları ile mevcut avlu plânları karşılaştırılmış ve temel teknik esaslara göre değerlendirilmiştir. Geliştirilen program, süt sığırı işletmelerinin çevreye verilecek zararın kontrol altına alınabileceği ve daha ekonomik bir işletmeciliğin yapılabileceği sürdürülebilir bir hayvancılık için gerekli altyapının düzenlemesine rehber olacaktır. Bu programın daha kapsamlı çözüm önerileri sunması için esas alınan değerlendirme ölçütlerinin çeşitlendirilmesi gerekir. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerin birlikte yürüteceği çalışmalar önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the main goal is firstly, in dairy cattle holdings, according to the predicted criteria (road, slope, aspect, winter wind and summer wind directions in the farm yard) housing, shelter, milking facility, feed store, hangar and fertilizer storage structures to be located in the courtyard. A computer program based on MS Office Excel has been developed in order to position it optimally in terms of smell, hygiene and work efficiency. Then, the courtyard plans produced by the program developded for the selected dairy cattle farms in the research area were compared with the existng courtyard plans of the enterprises.Land data and courtyard plans of 3 different dairy cattle holdings with 500, 1500 and 4500 head capacity in Küçük Menderes Basin were identified. The courtyard layout plans produced by the program developed according to the land data of the sample enterprises and the existing plans of these enterprises were compared and evaluated according to the basic technical principles. The developed program will make significant contributions to the regulation of the necessary infrastructure for sustainable livestock breeding where dairy cattle enterprises can control the harm to the environment and make a more economical management. The proposed evaluation criteria should be diversified in order for this program to offer more comprehensive solutions. The studies that will be carried out together by the relevant intuitions and organizations and universities will make significant contributions in this regard.