Sabahattin Ali'nin eserlerinde toplumsal gerçekçilik
Social realism in the Sabahattin Ali's works
- Tez No: 61146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Toplumsal gerçekçilik, Marksist ideolojiden kaynaklanarak Sovyetler Birliği'nde doğan ve 1930'lu yıllarda yurdumuzda ilk örnekleri verilmeye başlanan bir edebi yöntemdir. Bu çalışmada, ülkemizde toplumsal gerçekçiliğin ilk ve başarılı uygulayıcılarından biri olan Sabahattin Ali'nin eserleri incelenmiştir. Amaç, sözü edilen edebi yöntemin yazarın eserlerine yansıyan biçimini ve boyutlarım tespit etmek olmuştur. Bu konuda ağırlıklı olarak yazarın eserlerindeki şahıs kadrosu ve temalar üzerinde durulmuştur. Toplumsal gerçekçilik bağlanımda şahıs kadrosu ve temalar değerlendirilmiş ve ortak noktalar tespit edilmiştir. Yazarın eserlerindeki anlatım özellikleri başardı ve başarısız yönleriyle ayrıca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social realism is a litrary style born in Soviet Union originating from the Marxist ideology first examples of which appeared in Turkey in 1930's. In this study, works of Sabahattin Ali who was the first a successful representative of Social realism in Turkey, are examined. The purpose of the study, has been to determine the reflections and their dimension of Social realism in the author's works. In this circumstance, it is heavily insisted persons and theme in his works. In the concept of social realism, cast characters and themes of the works are evaluated and common aspects are determined. Furthermore, style characteristicsof the works of the author are evaluated in terms of being succesfül or not..