Sabahattin Ali ve Nûredîn Zaza'nın öykülerinin toplumsal gerçekçilik açısından karşılaştırılması
Comparing of Sabahattin Ali and Nûredîn Zaza's tories in terms of social realism
- Tez No: 426207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM TEMO ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Yazar Sabahattin Ali'nin Öyküleri ve Kürt yazar Nûredîn Zaza'nın öykülerini toplumcu gerçekçi bağlamında analitik olarak karşılaştırmaktır. Bu araştırmada, her iki yazarın öykülerinden toplumcu gerçekçi kuramı izlekleri barındıran öyküleri karşılaştırmalı edebiyat bilimi verileri ışığında mukayese edilecektir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Karşılaştırmalı Edebiyatın tanımı, tarihçesi ve önemi ve Türkiye'deki geldiği nokta irdelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise yazarların hayatına, eserlerine ve çalışmamıza yön verecek olan toplumcu gerçekçi yönleri üzerinde durulmuş, yazarların benzer tematik öyküleri tasnif edilmiş, bu öyküler ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, öykülerin mukayesesi tablolarla desteklenerek karşılatılmalı edebiyat bilimi çerçevesinde öykülerdeki benzer ve farklı öğeler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde yine her iki yazarın mukayese edilen öykülerinde ihanet olgusu, taşra ve kadın ve hayal kırıklığı temalarının konu açısından mukayesesi yapılmıştır. Sonuç kısmında ise Türk ve Kürt edebiyatında önemli bir yere sahip olan iki yazarın öykülerinde duygu yüklü benzer konuları ele aldığı ve toplumcu gerçekçilik temasının işlenişi bakımından birbirine yakınlık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to compare analitically the stories of Turkish writer Sabahattin Ali and Kurdish writer Nûredîn Zaza in terms of socialist realism. In this reseach from both writers stories which contain socialist realism theory themes are compared in the light of comperative literature science datas. This research consists of three main chapters. At first chapter, Comperative Literature's description, history and importance and the place where it states in Turkey is studied. At the second chapter of research it is dwelled on writers' life, works and socialist realism aspects which will shape our research, and the writers' similar themabic stories; are classified, these stories are handled in detail, and comparison of the stories are supported by visuals and frameworks in this stories different and similar items are tried to be identified in the light of comparative literature science. At the third chapter, in the stories of both writers whose Works are compared, betrayal case, rural, women and frustration themes have been compared in terms of topics. As a result of study, it is found that both writers who have an important place in Turkish and Kurdish literature, handle similar emotionally charged subjects and have similarities in terms of socialist realism themes in their stories.