Inheritance of awn traits in bread wheat
Ekmeklik buğdayda kılçıklılık özelliğinin kalıtımı
- Tez No: 611475
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, 2018-2019 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü serasında kurulmuştur. Deneme dört ebeveyn hattın (Gönen, Massagio, Hat 31 ve Ziyabey) arasında yapılan melezlerden elde edilen üç F2 kombinasyonunda kılçıklılık özelliğinin kalıtımını ve bazı önemli agronomik özelliklerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. 2018 yılında Ege Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında dört farklı ebeveynin arasında melezlemeler gerçekleştirilmiştir. Melezler; Hat 31 X Gönen, Gönen X Massagio, Gönen X Ziyabey and Ziyabey X Gönen şeklinde yapılmıştır. 2018 yılı Eylül ayında F1 bitkileri ebeveynleriyle birlikte tesadüf parseller deneme desenine göre serada saksılara ekilmiştir. Çiçeklenme döneminde bitkiler kendilenmeye bırakılırken bazı bitkilerde geriye melezleme yapılmıştır. Geriye melezlemeler şu şekilde gerçekleştirilmiştir; (Gönen X Massagio) x Gönen, (Hat 31 X Gönen) X Gönen, (Ziyabey X Gönen) X Gönen and (Ziyabey X Gönen) X Ziyabey. 2019 yılı Şubat ayında hem kendilenmiş F2 tohumları ve hem de BC1F1 tohumları ebevenyleriyle birlikte tesadüf parseller deneme desenine göre serada saksılara ekilmiştir. Bitki boyu, ust-boğum uzunluğu, bayrak yaprak uzunluğu ve genişliği gibi özelliklerin ölçümleri hasattan önce yapılmıştır. Kılçık durumu, başak uzunluğu, başakçık sayısı, başak ağrlığı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı ve başak indeksi gibi özelliklerin ölçümleri de hasattan sonra yapılmıştır. Kılçık durumu özelliğinde kılçıksızlık özelliğinin baskın olduğu ortaya koyulmuştur. Bitki boyu, başak uzunluğu, başakçık sayısı, başak ağırlığı ve başakta tane sayısı Hat 31 X Gönen melezinde en yüksek değerlere sahip olmuştur. Üst-boğum uzunluğu ve bayrak yaprak alanı özelliğinde Ziyabey X Gönen kombinasyonu en yüksek değere sahip olduğu belirlenmiştir. Başak indeksinde Gönen X Massagio kombinasyonunun en yüksek değere sahip olduğu bulunmuştur. Son olarak, başakta tane ağırlığında Ziyabey X Gönen ve Hat 31 X Gönen kombinasyonlarının değerleri aynı olup en yüksek olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the greenhouse of Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in 2018-2019. This study aimed to investigate inheritance of awns and nine other agronomical features of three F2 combinatıons derived from crosses made among four parent lines (Gönen, Massagio, Line 31 and Ziyabey). The crosses between parents were carried out in late March to early April of 2018 at the experimental field of Ege University, Department of Field Crops. The crosses were made in this way Line 31 X Gönen, Gönen X Massagio, Gönen X Ziyabey and Ziyabey X Gönen. In October 2018 the F1 seeds were sown in the greenhouse into the pots along with their four parents in a completely randomized design. In maturity most of the F1 plants were left to self-pollinate to F2, however a few numbers of the plants were backcrossed to their parents, the backcrosses were carried out in this way (Gönen X Massagio) X Gönen, (Line 31 X Gönen) X Gönen, (Ziyabey X Gönen) X Gönen and (Ziyabey X Gönen) X Ziyabey. In February 2019 the F2 seeds along with the backcrosses were again sown on the greenhouse into the pots in a completely randomized design. Plant height, peduncle length, flag leaf length and width were measured before harvesting, while awn type, flag leaf area (calculated from the flag leaf length and width), spike length, spikelet number, spike weight, grain number, grain weight, and spike index were measured after harvesting. In the awn trait, the awnlessness trait were observed to be dominant over the awnedness. In plant height, spike length, spikelet number, spike weight and grain number Line 31 X Gönen had the highest values. In peduncle length and flag leaf area Ziyabey X Gönen combination had the highest value. In spike index Gönen X Massagio had the highest value. Finally, in grain weight, Ziyabey X Gönen and Line 31 X Gönen had the same values which were the highest value observed on the combinations.