An Object memory for an object-oriented database management system
  1. Tez No: 4218
  2. Yazar: F.NİHAN KESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ARKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET NESNESEL BÎR VERİ TABANİ SİSTEMİNDE NESNE BELLE?İ F. Nikan Kesim Bilgisayar Mühendisliği ve Enformatik Bilimleri Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Erol Arkım Temm-ûz 1988 Çeşitü bilgisayar kullanım alanlarında uygulanabilen nesnesei yaklaşımda her bir varlık, kendi durumunu ve işlevlerini kapsayan bir nesne olarak mo- deilenir. Bu tezde nesnesei yaklaşım kavramı ve nesnesei veri tabanı işletim sistemleri üzerinde araştırma yapılmış ve bir nesnesei veri tabanı sistemi pro totipi için nesne belleği tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Nesne belleği, nes nelerin gösterimini, erişimini, kullanımını ve bütün prototip sistemin gelişti rilmesi için gereken temel fonksiyonları sağlar. Anahtar kelimeler : nesnesei veri tabanı sistemleri, nesne, sınıf, metod, mesaj, aktarım, veri soyutlaması, sınıf hiyerarşisi, nesne belleği, mesaj yol lama. iv
Özet (Çeviri)
ABSTR. AN OBJECT MEMORY FOR AN OBJECT-ORIENTED DATABASE MANAGEMENT SYSTEM F. Nihan Kesim. M.S. in Computer Engineering and Information Sciences Supervisor: Prof. Dr. Erol Arkım July 1988 Object-oriented paradigm is an approach that can be applied in various areas of computing. In this approach, each entity is represented by an object which captures the state and the behaviour of the entity. In this thesis, a focused survey of object-oriented paradigm in general and object-oriented database management systems in particular has been carried out and an object memory module is designed and implemented for an object-oriented database management system prototype. The object memory module handles the representation, access and manipulation of objects in the system and provides the primitive functions that are necessary in the development of the prototype. Keywords : object-oriented database management system, object, class, method, message, data abstraction, encapsulation, inheritance, class hierar chy, object, memory, message passing.