Message passing in an object-oriented database management system
  1. Tez No: 4220
  2. Yazar: SİBEL M. ÖZELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ARKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET NESNESEL BİR VERİ TABANI SİSTEMİNDE MESAJ YOLLAMA Sibel M. Özelçi Bilgisayar Mühendisliği ve Enformatik Bilimleri Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Eroİ Arkım lemnLiiz 198ö 3u tez çakşmasında nesnesel yaklaşım ve nesnesel veri taban: sistemleri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Ayrıca tek kuliamoi: bir nesnesel veri tabanı sistemi prototipi için bir dil geliştirilmiş ve bir mesaj yollama yöntemi önerilmiş ve uygtdanmıştır. Geliştirilen dil için bir derleyici yazılmıştır. Geliştirilen dil hesapsal açıdan tamdır ve empedans uyumsuzluğu prob lemini çözmeyi amaçlamaktadır. Veri tanımlama ve veri kullanım: için ko mutlar içerir. Komutlar doğrudan doğruya veya metodlar halinde kullanılabilirler. Derleme sırasında komutlar baz: kodlara çevrilirler ve bu kodlar daha sonra gerekli işlemleri yapmak üzere kullanılırlar. Geliştirilen sistem tek kulianıiıcılı olduğundan önerilen mesaj yollama yöntemi verilere aynı anda erişimden doğan problemleri çözümleyecek mekanizmalar içermemektedir. Mesaj yol lama ve parametre gönderme yiğit kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Anahtar kelimeler : nesnesei veri tabanı sistemleri, nesne, sınıf, eleman, metod, mesaj, mesaj yollama, aktarım, sınıf hiyerarşisi, nesne kimliği, veri soyutlaması. :v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MESSAGE PASSING IN AN OBJECT-ORIENTED DATABASE MANAGEMENT SYSTEM Sibel M. Ozelçi M.S. in Computer Engineering and Information Sciences Supervisor: Prof.Dr.Eroi Arknn July 1988 In this thesis, a focused survey on object-oriented database management systems and on object-orientation in general was carried out and a single- user object-oriented database management system prototype was designed and implemented. A command language was defined and a message passing scheme was proposed and implemented. A compiler for the language was developed. The developed language is computationally complete and aims at solving the impedance mismatch problem. It contains both data definition and data manipulation statements. The statements can be used interactively or in the form of methods. After compilation, the statements are translated into inte ger codes and these codes are used to perform the necessary operations. Since the developed prototype is a single-user system, the message passing passing scheme does not provide any concurrency control mechanisms and stacks are used to implement message passing and argument handling. Keywords : object-oriented database management systems, object, class, instance, method, message, message passing, inheritance, class hierarchy, ob ject identity, data abstraction.