Orman köylüsünün ormancılık kooperatifleri hakkındaki düşünceleri (Artvin ili örneği)
The thought of the forest village about forestry cooperatives (Artvin province)
  1. Tez No: 611486
  2. Yazar: OZAN USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmanın amacı; orman köylülerinin köylerinde bulunan ormancılık kooperatifleri konusundaki düşüncelerini ve bu kooperatiflerin orman köylülerine katkısını belirlemektir. Bunun için Artvin ili Merkez ilçesinde ormancılık kooperatifi bulunan köylerde orman köylüsüyle anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen anket sonuçlarının değerlendirilmesi aşamasında ise Microsoft Excel Programı kullanılarak frekans analizi yapılmıştır ve tablolar oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda orman köylülerinin %50' sinin kooperatife ortak olduğu görülmüştür. Orman köylülerinin %34' ü kooperatifi“devlet tarafında yönetilen bir olgu olarak düşündüğünü”ifade etmişlerdir. Orman köylülerinin %60' ı kooperatiflerin ortak hareket ve dayanışmaya etkisinin olduğunu söylerken, ortakların %54'ü kooperatiflerin başarılı olmasının devletin finansal destek sağlamasına bağlı olduğunu belirtmişlerdir. Kooperatif ortakları genel olarak kooperatif ile ilgili bir sorunla karşılaşmadıklarını ancak kooperatiflerin daha etkin yönetilmesi ile köylüye ekonomik olarak daha fazla katkı sağlanabileceğini söylemişlerdir. Kooperatiflerin köylülere ve ortaklarına verecekleri etkili bir eğitimle kooperatifin halk tarafından daha iyi anlaşılacağı, böylelikle kooperatife ortak olan orman köylüsünün sayısında artış olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this paper is to determine the contribution of forest cooperatives to forest villagers and thoughts of forest villagers about these cooperatives. Questionnaires were applied in villages in which there is a forest cooperative. Frequency analysis was used data analyzing in Microsoft Excel then results show in charts. Findings show that 50% of villagers are shareholders with cooperatives. Thirty percent of forest villagers thought that ''forest cooperatives are institution ruled by government''. While 60% of forest villager expressed that forest cooperatives have an impact upon cooperation and working in collaboration, 54% of shareholders expressed that success of cooperatives depends on financial support of the government. Shareholders of cooperatives expressed that they haven't got any problem with cooperatives but they mentioned that if cooperatives are ruled better, they will have more contribution to villager. It is thought that by giving an effective training, cooperatives will be better understood by the villagers and shareholders thus the number of forest villagers to be shareholders to cooperatives will increase.