Yoğun bakım ünitesinde enteral beslenme tedavisi alan hastalara verilen hemşirelik bakımının kanıta dayalı uygulamalar doğrultusunda incelenmesi
Analyzing of the nursing care given to the patients that receiving the enteral nutrition treatment in intensive care unit through the evidence-based practices
- Tez No: 611509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yoğun Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde sık uygulanan tedavilerin başında enteral beslenme tedavisinin sürdürülmesinde hemşirenin önemli rolü vardır. Bu araştırmada yoğun bakım ünitesinde enteral beslenme desteği alan hastalara yönelik hemşirelik bakımının kanıta dayalı uygulamalar doğrultusunda incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 1 Ocak-25 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir özel hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi olan 595 hastadan örneklemini ise dahil edilme kriterleri içinde yer alan 36 hastadan oluşturulmuştur. Araştırma verileri her hasta için yedi günlük süre boyunca Hasta ve Hemşirelik Değerlendirme Formu, Rush-Medicus Hasta Bağımlılık Skalası Formu, Braden Basınç Değerlendirme Formu ve Ağız Değerlendirme Formu kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS 20.0 istatistik paket program kullanılarak frekans, yüzde, minimum ve maksimum değer, ortalama ve standart sapma ile değerlendirilmiştir. Hemşirelerin beslenme tedavisine yönelik uygulamaları kanıta dayalı klinik rehberler doğrultusunda incelendiğinde, hastaların %93,7'sinde (n:236) aspirasyonu engellemek için baş yüksekliğinin sağlandığı, %82,5'sinde (n:208) tolerasyon kontrolü yapıldığı, %96,9'unda (n:217) enteral beslenme tüpünün sabitlendiği, enfeksiyonu azaltmak için de %98'inin (n:247) beslenme torbası ve %96,8'inin (n:244) gavaj enjektörünün değişimi yapıldığı belirlenirken hiçbir hastada enteral beslenme tüpünün yerini kayıt edilmediği ve hastaların pozisyon değişimleri, hemşirelik bakımı süresinde beslenmenin kapatılması gibi nedenlerle alması gereken kaloriden eksik beslendiği tespit edilmiştir. Enteral beslenme tedavisi alan hastaların bakım kalitesini artırmak, hasta bakımında ortak dil oluşturmak ve maliyeti azaltmak için hemşirelerin kanıta dayalı uygulamalara yer vermesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The nurse plays an important role in the continued treatment of intestinal nutrition, the most common treatment in intensive care units. In this study, we targeted the study of nursing care for patients receiving intestinal nutrition support in the intensive care unit according to evidence-based practices. The study population consists of 595 patients treated in the ICU at a private hospital in Istanbul between 1 January and 25 September 2018 and included 36 patients, who have inclusion criteria. The data of the study were obtained by using Patient and Nursing Evaluation Form, Rush-Medicos Patient Addiction Scale Form, Braden Pressure Evaluation Form and Oral Evaluation Form for seven days. The obtained data were evaluated with frequency, percentage, minimum and maximum value, mean and standard deviation using SPSS 20.0 statistical package program. When nurses' applications for nutritional treatment were examined in accordance with evidence-based clinical guidelines, 93.7% (n: 236) of the patients had high head height to prevent aspiration, 82.5% (n: 208) of tolerance control was performed, 96.9% (n: 217), 98% (n: 247) of the feeding bag and 96.8% (n: 244) of the gavages injector were replaced. It was found that the patients were undernourished from calorie which should be taken due to reasons such as position changes and feeding closure during the nursing care period. It has been suggested that nurses should include evidence-based practices in order to improve the quality of care of patients receiving enteral nutrition therapy, to establish a common language in patient care and to reduce costs.