Yoğun bakım hemşirelerinin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışları
Intensive care nurse'attitudes and behaviors towards nurse-patient the interaction
- Tez No: 611510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hemşirelik bakımı için, üzerinde önemle durulması gereken konulardan biri hemşire–hasta etkileşimidir. Hemşire-hasta etkileşiminin çok daha yoğun gerçekleştirildiği yoğun bakım hemşireliği ise özellikle yaşamı tehdit edici sorunları bulunan hastalara verilen bir hizmet olmasından dolayı hastanelerde büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, yoğun bakım ünitelerinde çalışmakta olan hemşirelerin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Acıbadem Sağlık Grubu'nun İstanbul'da bulunan 8 farklı hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yoğun bakım ünitelerinde çalışan toplam 141 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgiler Formu ve Bakım Odaklı Hemşire–Hasta Etkileşimi Ölçeği (BOHHEÖ) aracılığı ile toplanmıştır. SPSS 24.0 paket programı ile merkezi eğilim ölçüleri, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testlerinden faydalanılarak yapılan analizler sonucunda yoğun bakım hemşirelerinin bakım odaklı hemşire–hasta etkileşimi ölçeği puan ortalamaları önemlilik boyutunda 328,29±26,48; yeterlilik boyutunda 308,52±28,76 ve uygulanabilirlik boyutunda 294,38±39,15 olarak bulunmuştur. Ayrıca, yoğun bakım hemşirelerinin bakım odaklı hemşire – hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışlarının çalışma süresi göre yeterlilik açısından gereksinimler alt boyutunda, hemşirelik mesleğini tercih etme nedenine göre önemlilik, yeterlilik ve uygulanabilirlik açısından duyarlılık alt boyutunda ve hastanede refakatçi olarak kalma durumuna göre yeterlilik açısından duyarlılık alt boyutunda anlamlı bir farklılık bulunduğu (p0,05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For nursing care, one of the issues to be emphasized is the nurse - patient interaction. And, intensive care nursing where nurse-patient interaction is performed more intensely is especially important in hospitals because it is a service given to patients who have life-threatening problems. This research was conducted to determine the attitudes and behaviors of nurses working in intensive care units in relation to care-oriented nursing-patient interaction. The research was conducted in 8 different hospitals of Acıbadem Healthcare Group in Istanbul. A total of 141 nurses working in intensive care units constituted the sample of the study. The data of the study were collected through a questionnaire consisting of a personal information form and a care – centered nurse - patient interaction scale. As a result of the analyzes made by using central tendency measures, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests through the SPSS 24.0 software, the average scores of the intensive care nurses' care - centered nurse - patient interaction scale were found to be 328,29±26,48 in the significance dimension; 308,52±28,76 in the qualification dimension and 295,36 ± 39,11 in the applicability dimension. It was also found that the attitudes and behaviors of the nurses did not show any significant difference ((p≤0,05)) according to gender, age, marital status, total years of study, reasons for choosing nursing profession, previous hospitalization and hospital attendance beside a patient.