Kars yöresinde düşük yapmış, düşük öyküsü veya ölü doğum öyküsü bulunan kadınlarda anti-toxoplasma gondii antikorlarının seroprevelansı ve olası risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of seroprevalence and possible risk factors of anti-toxoplasma gondii antibodies in women with aborted, aborted or stillbirth history in kars region
  1. Tez No: 611552
  2. Yazar: BAHTIM KARACALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN MOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Toxoplasmosis gebeliğin erken devrelerinde meydana gelen spontan düşükler, intrauterin ölümler, erken doğum ve sekelli çocuk doğmasından sorumlu olan enfeksiyonlardan biridir. Bu gerekçe ile Kars ilinde düşük, ölü doğum yapan veya öyküsü bulunan kadınlarda T. gondii'nin seroprevalansının belirlenmesi ve epidemiyolojik olarak olası risk faktörleri ile ilişkisinin ortaya konulması amaçlandı. Bu çalışmanın materyalini Eylül 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında Kars Harakani Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran, 137 sağlıklı kadın ve 137 düşük yapan, düşük öyküsü ve ölü doğum öyküsü bulunan toplam 274 kadın oluşturmuştur. Katılımcı kadınlara çalışma hakkında yapılan bilgilendirmeden sonra gönüllük ilkesine bağlı kalınarak her bir kadına enfeksiyon ile ilişkili olabileceği düşünülen 26 sorudan oluşan anket bilgi formu dolduruldu. Rutin muayene sırasında istenilen kanların serum örneklerine mikro-ELISA yöntemi ile bakıldı. Anket sonuçları ve laboratuvar sonuçları SPSS 20 programına yüklenerek değerlendirildi. Çalışmamızda hasta grupta IgG %32,8, IgM %1,5, IgG+IgM %0,0 ve kontrol grubunda IgG %35, IgM %0,7, IgG+IgM %0,7 olarak tespit edilirken, genel toplamda IgG %33,9, IgM % 1,1 ve IgG+IgM %0,4 oranında seropozitiflik tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Toxoplasmosis is one of the infections responsible for spontaneous abortions, intrauterine deaths, premature birth and sequelae in early pregnancy. Because of that reason it is aimed to determine the seroprevalence of T. gondii in women who had aborted, stillbirths or had a history and to determine the relationship between epidemiologically and possible risk factors. The sample of this study consisted of 137 healthy women and 137 women with abortus or with a history of abortus or stillbirth, totally 274 women, who applied to Kars Harakani State Hospital Gynecology Clinic between September 2018 and June 2019. After informing the women about the study, a questionnaire form consisting of 26 questions, which is thought to be related to infection, was filled in after they volunteered to participate in study. Serum samples of the desired blood samples were examined by micro-ELISA during routine examination. The results of the questionnaires and laboratory were evaluated by SPSS 20 program. In our study, IgG was found to be 32.8%, IgM 1.5%, IgG + IgM 0.0% for patient group, IgG 35%, IgM 0.7%, IgG + IgM 0.7% in the control group, and IgG+ 33.9%, IgM 1.1% and IgG + IgM 0.4% seropositivity was found in general.