Bornova yöresinde yer alan broiler işletmelerinin üretim maliyetleri ve maliyetlere etki eden faktörler üzerine bir araştırma
- Tez No: 6121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
-58- 8. ÖZET YE SONUÇ Bu çalışma, Bornova ilçesinde yer alan broiler iş letmelerinin ekonomik faaliyet sonuçlarının ve üretim maliyet lerinin bulunması ve bu yörede elde edilmiş ortalama verim dü zeyinde etkili olan girdi miktar lar ındaki yapılabilecek deği şikliklerin maliyetlerdeki '. etkisinin analiz edilmesi amacıy la yapılmıştır. Araştırma yöresinde bulunan 21 adet broiler işletme cinin tamamı ile anket yapılmış, işletmeler kapasitelerine göre gruplara ayrılmış ve 1987 yılı içinde yapılan tüm üretim faaliyetleri devreler itibariyle saptanmıştır. Devreler itiba riyle saptanan gelirler ve giderlerden yola çıkarak toplam yıllık gelirler ve giderler bulunmuştur, daha sonra ise işlet meleri birbirleriyle karşılaştırmak amacıylada Toplam Gelir, Net Hasıla ve Net Çiftlik Geliri ve nihayetinde de birim kg canlı piliç maliyeti bulunmuştur. Çalışmanın ikinci kısmında ise broiler üretiminde et kili bazı girdilerin miktarlarında yapılacak nisbi değişikli ğin maliyetleri ne oranda etkilediğini ortaya koyabilmek için üretim fonksiyonu oluşturulmuştur» Burada her işletmenin bir yıl içinde yetiştirdikleri hayvanların ortalama olarak canlı ağırlığı tesbit edilmiş ve bu ortalamaya ulaşabilmek için har canan karma yem, sarf edilen işgücü, gerekli yetiştirme alanı ve yapılan sağlık gideri bağımsız değişken olarak kabul edil miştir.-59- Bu çalışmaların ışığı altında broiler işletmeleri nin faaliyet sonuçlarının kapasite gruplarına göre irdelenme si amacıyla aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır. S- İncelenen broiler işletmelerinde, işletme grupla rı ortalaması olarak 1 Kg canlı ağırlığındaki piliçten sağla- /in nan Toplam gelir' değeri 837,8 TL olarak bulunmuş ve bu de ğer içinde sübvansiyonların %14,2 'lik bir değerde olduğu or taya çıkmıştır. Kümes alanı birimine düşen en yüksek Topla m gelir IY, kapasite grubunda bulunmuştur, M- İşletmelerin yapmış olduğu yıllık harcamalar gi der kalemleri itibariyle incelendiğinde, yem girdisinin orta lama olarak Toplam giderler içinde % 64,0, civciv giderlerinin % 23,0, ısıtma - aydınlatma - su ve temizlik giderlerinin %2,1 işçilik giderlerinin %1.9 ve sağlık giderinin %1,7 oranında bir paya sahip olduğu bulunmuştur. M- İşletme grupları arasında yetiştirme alanının birimi başına I. grup işletmelerde en az işletme gideri yapı lırken, birim Kg canlı ağırlık“başına enaz işletme gideri IV. grup işletmelerde yapılmaktadır. S- Net Çiftlik Gelirinin Toplam gelir içindeki ora nının en büyük olduğu kapasite grubu II. grup ve Net hasıla nın toplam gelir içinde en büyük olduğu grup ise» I?. (dördüncü)-60,. grup olarak bulunmuştur. H- Birim Kg canlı ağırlığa net hasıla ve birim ye tiştirme alanına düşen net hasıla kriteri bakımından sırasıy la II, ve IV. ; kapasite grubu en avantajlı görülmektedir. Aynı durum Set Çiftlik geliri kriterinin birim yetiştirme ala nı ve Kg canlı ağırlık birimine oranları itibariyle d© IV. ve II. grup avantajlı görülmektedir. M.- Üretim masraflarının işletme grupları itibariyle yapılan karşılaştırılmasında IV. kapasite grubunda piliç eti nin en düşük maliyetle üretildiği görülmektedir. Çalışmanın 2. kısmını oluşturan üretim fonksiyonu çalışmasında maliyetlerde etkili faktörlerin miktarlarında mey dana gelecek değişikliğin maliyetlere etkisi aşağıdaki gibi olmaktadır. - Yem faktörünün marjinal verimliliği 0,373 Kg ola rak bulunmuştur ve 1987 yılı ortalama ürün ve girdi fiyatları na göre bu fartöre yapılacak 1 TL'lik masraf gelirde 1,4- TL'lik bir artışa sebep olacaktır, 0 halde bu faktörden daha.fazla kullanılması gerektiğini söylemek mümkündür. işgücü faktörünün marjinal verimliliği 0,6 Kg olarak bulunmuştur ve bu faktöre yapılacak 1 TL'lık masraf gelirde 0,6 TL'lık bir artışa sebep olacaktır. 0 halde bu faktörün kullanımının ekonomik optimumu geçtiğini söyleyebi liriz.-6T- X- Fonksiyonda yer alan diğer bir faktör kümes ala nıdır ve ”bu faktörün marjinal verimliliği 4,2 Kg olarak bulun muştur. Bu nedenle bu faktöre yapılacak 1 Tl*' lık masraf gelirde 0^4 TL' lik bir artışa sebep olacaktır. 0 halde bu faktöründe kullanımının ekonomik optimumu aştığını söylemek mümkündür. X- Fonksiyonda yer alan son bir faktör hayvanlara yapılan Veteriner-Aşı.-îlaç-Vitamin masraflarını içeren sağlık giderleridir. Bu giderin marjinal verimliliği 0,00178 Kg.olarak bulunmuştur. Bu yüzden bu faktöre yapılacak 1 TL lık masraf, gelirde 1,3 - TL' lık bir artış meydana getirecektir, 0 halde bu faktör içinde henüz ekonomik optumuma ulaşılmamı ştır. Nihayet genel olarak denilebilirki mevcut koşullar da bölgede tavukçuluk kârlı bir üretim dalı değildir. Eğer bir miktar kâr gözüküyorsa bununda sübvansiyonlardan ileri geldi ği dikkati çekmelidir. İşletmelerde hasıla/ sermaye oranı olduk ça düşüktür, düşük maliyetli üretim yaptığı için bu açıdan bü yük kapasite gruplu işletmeler/ başarılı gözükmektedir, ancak faaliyet sonuçlarının daha başka ekonomik kriterler ile karşı laştırılması sonucunda 3001-5000 kapasite grubundaki işletme ler daha başarılı gözükmektedirler. Ayrıca bölgede faaliyet gösteren işletmeler işgücünü verimli kullanamamaktadırlar ve birim alandan daha az yararlan maları da bu girdilerde ekonomik optimum noktanın aşıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-62- SUMMARY AND RESULT The aim of this study is to determine the result of the economic activities and. production costs of the broiler farms in Bornova province and to analyse the inputs effective on yi eld. The 21 Broiler farms located in this area has been clas sified according to their capacity and taken into the survey. In the first part of the study the total income, net inco me, net farm income and production costs has been calculated for every farm group. In the second part, the production function has been eva luated taking the mixed feedstuff, labour, product ion area and health expenses as independed variables.. As a result the followings have been evaluated : ¦- As the farm group avarage of the broiler farms, taken into the survey the total income per Kg liveweight was found out to be 837,8 TL and the subsidy is 14,2 İ» of this amount. - In examining the ratios of the expenses according to the expense groups, the following results have been obtained: *.64 İ° feedstuff expenses x 23 İ° expenses for brood x 2,1 i° heating, lighting, cleaning and water expenses x 1,9