Kars yöresindeki ineklerde subklinik ketozis prevalansının biyokimyasal yöntemlerle araştırılması
Investigation of subclinical ketosis prevalance with biochemical procedure in Kars
  1. Tez No: 236437
  2. Yazar: METİN ÖĞÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN MARAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Kars yöresinde halk elinde yetiştirilen ineklerde, süt Rothera testi ve BHB düzeyinin belirlenmesi ile subklinik ketozis prevalansının belirlenmesi ve hastalığın bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin saptanması amaçlanmıştır.Bu çalışmada daha önce belirlenen 6 odakta toplam 51 yetiştiriciye ait 3-6 yaşlı 22 Holstein ırkı, 104 İsviçre Esmeri, 107 Simental ırkı toplam 233 adet inek kullanıldı. Sağlıklı ve Subklinik Ketozisli ineklerin belirlenmesinde eşik değeri olarak 1,00 mmol/L BHB düzeyi alınmıştır. Ayrıca tüm ineklerde serum, glukoz, BHB, TG, NEFA, Ca ve P düzeyleri, AST ve ALT aktiviteleri belirlenmiştir.Kars Yöresindeki İneklerde doğum sonrası 7. günde SKK prevalansı süt Rothera testine göre %9,8, BHB düzeyine göre doğum sonrası 7. günde %12,02, doğum sonrası 14. günde % 10,3, doğum sonrası 21. günde de %3,86 olarak belirlenmiştir.Doğum sonrası 7, 14 ve 21.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine prevalence of subclinical ketosis by estimating milk Rothera test and serum BHB concentration and the effect of the disease on some biochemical parameters in cows owned by peasants in Kars region.In this study, 22 Holstein, 104 Brown Swiss, 107 Simental 3-6 years old, which has already established from 6 focus in 51 different farmers, a total of 233 cows were used. A cut-off point of serum BHB concentration at 1,00 mmol/l has been recomended to distinguish between healthy and cows with subclinical ketosis (SCK).