Yapı işlerinde iş sağlığı güvenliği uygulamalarının incelenmesine yönelik örnek çalışma: Ankara-Sivas Demiryolu projesi
Case study for investigation of occupational healthsafety practices in construction works: Ankara-Sivas Railway project
  1. Tez No: 611613
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ŞAHİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma iş sağlığı ve güvenliği konusundaki temel kavramlardan yola çıkarak Türkiye'deki yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği hakkında genel bir bilgi sunmakta; Türkiye'de son yılların en önemli projelerinden biri olan Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı oluşturulurken çalışanların iş sağlığı ve güvenliğini konu edinmektedir. Bu kapsamda özel olarak yüksek hızlı tren şantiyesi kamp alanında yapılan iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları detaylıca araştırılmıştır. Yüksek hızlı tren şantiyesinde iş sağlığı ve güvenliği adına yapılan uygulamaların toplamda özellikle iş kazaları açısından olumlu sonuçlar ortaya çıkardığı görülmektedir. Çalışma, uygulamaya ilişkin geniş bir bilgi vermesi bakımından, son yılların en önemli projelerinden biri olan Ankara-Sivas hattı yüksek hızlı tren yapımı konusunda literatürde kapsamlı bir araştırma olmaması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study Based on the basic concepts of occupational health and safety are offered on a general knowledge about occupational health and safety in construction work in Turkey; Turkey in the last years of the Ankara-Sivas high-speed rail line, one of the most important projects is the subject of creating employee occupational health and safety. In this context, the occupational health and safety practices carried out in the camp area of the high-speed train site were investigated in detail. It is seen that the applications made in the name of occupational health and safety in the high-speed railway construction site have positive results especially in terms of work accidents. Ankara-Sivas line, which is one of the most important projects of recent years, is important in terms of the lack of comprehensive research in the literature about high speed train construction.