Akuatik ekosisteme boşaltılan arıtılmış atık sulardapolisiklik aromatik hidrokarbonların (PAHS) profilininbelirlenmesi ve fotokatalistik yöntem ile arıtım sisteminidestekleyerek PAHS deşarjının azaltılması
Determi̇nati̇on of polycyclic aromatic hydrocarbons(PAHS) profile in effluent flowing into the aquaticenvironment and using photocatalytic method in orderto reinforce treatment systems and decreasing in PAHSrelease into ecosystem
  1. Tez No: 611617
  2. Yazar: NAVID KARGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHA BÜYÜKIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Aquatic Products, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sanayi devrimiyle beraber yerkürenin muazzam ekolojik dengesi çeşitli yönlerde olumsuz etkilenmiştir. Fosil yakıtların doğal yataklarından çıkarılması ve kullanılması bu doğal dengeyi olumsuz etkileyen en önemli faktör olarak bilinmektedir. Fosil yakıt kullanımı tüm aşamalarda örneğin çıkarma işlemleri sırasında, saflaştırılma ve türevlendirme esnasında, ortaya çıkan kazalardan dolayı veya en son yakıt olarak kullanıldıklarında doğrudan veya dolaylı olarak kalıcı organik kirleticilerin açığa çıkmasına sebep olmaktadır. Modern hayatın önemli sorunu olan organik kirleticiler, çeşitli bilim dallarında araştırılmakta olup çevreye dağılım ve taşınmalarının engellenmesi ve bertaraf edilmeleri konusunda çözümler üretilmektedir. Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar) kalıcı organik kimyasalların önemli ve geniş grubunu oluşturmaktadırlar. Bu gruba ait maddelerin hem asıl formları ve hem türevleri çevre ve canlıların sağlığını tehdit eden kirleticiler olarak bilinmektedirler. Canlıların vücudunda birikim yapıp akut ve kronik hasarlara yol açmakta olan PAH'ların sucul ortamı da etkilediği bilinmektedir. Lipofilik özellikleri sayesinde organik maddelere yapışıp besin zincirine dahil olmaları veya sedimentlere geçiş yapmaları, PAH'ların sucul ortamdan arındırılmalarını zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla bu tezin amacı olan, akuatik ortama önemli giriş yollarından olan atık su deşarj noktalarında ekosisteme verilmeden arıtımın sağlanması büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda ileri oksidasyon yöntemleri suda çözülmüş olan PAH'ların arıtımı için kullanılmış ve işlem sonucu ortaya çıkan yan ürünler tespit edilmiştir. 16 EPA- PAH karışımı içeren suni atık su örnekleri, UV-C, UV-C / TiO2, UV-C / H2O2, Xe / H2O2 ve Xe / TiO2 arıtım koşullarına, ışık şiddeti ve zaman değişkenleriyle tasarlanan testlere tabi tutulmuştur. UV- C / H2O2 ve Xe / H2O2 nötr ortamda diğer uygulamalara kıyasen yüksek arıtım performansı göstermiştir. Arıtma prosesinin sonucu olarak ortaya çıkan ara ürünlerde GC-MS cihazıyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, ecological balance of the earth has been adversely affected in several ways. Fossil fuels are known to be the most important factor which affecting this natural balance. Use of fossil fuels in all stages like as extraction, purification and derivatization, and when used as the final fuel, leads to release of persistent organic pollutants. Organic pollutants, which are important problems of modern life, are being investigated in various disciplines and solutions are provided to prevent their distribution and transport to the environment. Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) are an important group of persistent organic chemicals. Both main and derivatives forms of substances in this group are known as pollutants that threaten the environment health. It is known that PAHs, accumulate in living organisms and cause acute and chronic damage. Due to their lipophilic properties, adherence to organic substances and inclusion in the food chain or transition to sediments it is difficult to purify the PAHs from the aquatic environment. Therefore, treat of wastewater before discharge to the aquatic environment has great importance. In this respect, advanced oxidation methods have been used for the treatment of PAHs dissolved in water. Artificial wastewater samples containing 16 EPA-PAH mixture were subjected to UV-C, UV-C / TiO2, UV-C / H2O2, Xe / H2O2 and Xe / TiO2 treatment conditions, when tests designed with variable light intensity and time long. UV-C / H2O2 and Xe / H2O2 showed high purification performance in neutral environment compared to other applications. The intermediate products resulting from the purification process were determined by GC-MS.