Aile kurumundaki değişime televizyonun etkisi
Effects of the television on the family
- Tez No: 61162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOLUNAY Ş. ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Tezimizin amacı televizyonun ailede ne şekilde değişmeler meydana getirdiğidir. Ailenin yapısı ve ilişkilerindeki değişimi açıklayabilmek için, genel olarak değişim ve kitle iletişim kavramları ile birlikte aileyi ele aldık. Günümüz toplumları hızlı bir sosyal değişim sürecinden geçmektedir. Toplumun bütün kurumları ile beraber temel yapı taşı niteliğinde olan ailenin de bu değişimden etkilenmesi kaçınılmazdır. Bu değişim sürecine katkıda bulunan etmenlerden birisi de kitle iletişim araçlarıdır. Kitle iletişim araçlarından özellikle televizyon, görsel ve işitsel özelliği ile aile üzerinde önemli etkilerde bulunmaktadır. Televizyonun birlikte izlenmesi aile üyeleri arasındaki ilişkilere de etkide bulunmaktadır. Bu etkiler kimilerine göre olumlu, kimilerine göre ise olumsuz yöndedir. Çalışmamızda bu olumlu ve olumsuz etkiler üzerinde durarak bunların aileye olan etkilerini inceledik. Televizyon ailenin değişiminde tek başına etkili olamaz. Diğer başka etmenlerinde birleşimi ile beraber televizyonun etkileri anlamlı hale gelir. Diğer etkenleri kontrol etmede karşılaşılan zorluklardan dolayı çalışmamızın sınırlarını belirlemek ve anlamlı hale getirmek için televizyonu tek başına bağımsız değişken olarak ele aldık. Televizyonunetkisini diğer etkilerden ayırmanın son derece güç olduğunun farkındayız. Televizyonun etkilerini kontrol edebilmek için çocuklar ve reklamlar üzerinde yoğunlaştık. Reklamlar çocuklar üzerinde son derece etkilidir. Yetişkinler için de televizyon programlarının davranışlarına olan etkilerine bakacağız. Toplumu şekillendiren kurumlardan birisi olarak aile toplumsal hayatı anlamlandırabilmek için ipuçları vermektedir. Televizyonun aileye etkilerini araştırırken Türk toplumunun özelliklerine değineceğimize inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of the thesis is to find how for television effects changes in the family. In order to explain changes in the family, the concepts of social change in general and mass communication in particular are employed as they relate to structure and relations in the family. Given the fact that societies are experiencing a fast social change, it is expected that family as the pillor of society will also the effected by there changes. One of the factors contributing to this changes is the means of mass media. Having oudio-visual facilities, especially TV is particularly influental on various aspects of the family. Watching TV together effects the relationships among family members. For some such effects are positive and for others negative. In this research the focus was to look at there negative and positive effects of TV on the family in general. It is accepted that TV is not the only factor effecting the family. The effects of TV are manifested when they are coupled with other factors. Given the difficulties in controlling all other effects we have limited our research to the effects of TV only. We are aware of the that it is increadibly difficult to single out the effect of TV. In order to control the effect of TV we have focused on children and advertisements for the reason that TV effects are seen most readily among children who watch advertisement. For adultswe have looked at attitudes, and relationships with reference to TV programs. Family, as being one of the institutions making up society, provides valuable clues for social life. By investigating the family in relation to the effects of TV we believe that we also dealt with certain characteristic of the Turkish society.