Kırsaldan kente göç eden ailelerin parçalanmasının Türk dizilerinde temsili
The representation of families immigrant from rural to the city in Turkish TV series
  1. Tez No: 717261
  2. Yazar: AYŞE KÜÇÜKMANAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada ilk olarak aile ve göç kavramları incelenmiş olup bu kavramlar literatürde araştırılmıştır. Ülkemizde yaşanan göç hareketliliklerinde yola çıkarak özellikle kırsaldan kente yaşanan göç ve bu göçün sonucunda aile içinde yaşanan değişiklikler incelenmiştir. Göçün, göçle gelen aile fertleri üzerindeki etkileri, özellikle ailedeki kadın ve çocukların yaşanan göçten etkilenmeleri televizyon dizileri üzerinden ele alınmıştır. Hızla gelişen dünyamızda pek çok alanda yaşanan değişimler gibi kültürel alanda da değişimler olmuştur. Meydana gelen bu değişimlere bağlı olarak aile kurumunda da değişimler yaşanmıştır. Yıllardır kadının ait olduğu yer evi olarak kabul edilmişken üretim sektöründe yaşanan ilişkilerin değişmesiyle beraber kadınlarda iş hayatında yerlerini almaya başlamıştır. Böylece aile içerisinde kadının erkeğe olan maddi bağımlılığı ortadan kalkmıştır. Yaşanan tüm bu gelişmeler sonucunda aile değerlerinde değişimler oluşmaya başlamıştır. Kitle iletişim araçları arasında en yaygın araç olan televizyonun bu değişimleri izleyicileri yansıttığı ve yeniden ürettiği düşünülmektedir. Bu sebeple, tez çalışmamda 2011-2012 ve 2019 tarihlerinde ATV ve Kanal D ekranlarında prime time 'da uzun soluklu olarak yayınlanan üç farklı televizyon dizisinde ailenin değişimi incelenmiştir. Seçilen diziler üzerinden içerik analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda göç ile kırsaldan kente gelen ailelerin yapısında meydana gelen değişimlere televizyon dizilerinde yer verildiği; ancak meydana gelen bu değişimlere rağmen kalıp yargıların ve kültürel değeri oluşturan gelenek göreneklerin devamı sağlanarak yinelendiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the concepts of family and migration were examined and these concepts were investigated in the literature. Based on the migration movements in our country, especially the migration from rural to urban areas and the changes in the family as a result of this migration were examined. The effects of migration on family members who migrated, especially women and children in the family, are discussed through television series. In our rapidly developing world, there have been changes in the cultural field as well as the changes in many areas. Depending on these changes, there have also been changes in the family institution. For years, the place where women belong has been accepted as their home, but with the change of relations in the production sector, women have started to take their place in business life. Thus, the financial dependence of women on men in the family disappeared. As a result of all these developments, changes began to occur in family values. It is thought that television, which is the most common tool among mass media, reflects and reproduces these changes from the audience. For this reason, in my thesis study, the change of family was examined in three different television series broadcast in prime time on ATV and Kanal D screens in 2011-2012 and 2019. Content analysis was made on the selected series. As a result of the analysis, the changes in the structure of families who migrated from rural to urban areas were included in television series; However, despite these changes, we can say that the stereotypes and the traditions that constitute the cultural value are repeated by providing the continuation.