Görsel medyadaki yansımaları açısından Türkiye'de değişen aile değerleri
Changing family values in Turkey in terms of its reflection on visual media
- Tez No: 291445
- Danışmanlar: PROF. DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Kültürel değerlerin değişime uğraması sonucunda aile kurumunda da değişiklikler görülmüştür. Üretim ilşikilerinin değişmeye başlamasıyla kadın çalışma yaşamında yer almaya başlamış ve ?kadının yeri evidir? anlayışı yıkılmaya başlamıştır. Anne ve babanın emeklilik güvencelerinin olmasıyla birlikte de aile içerisinde maddi bağımlılık ortadan kalkmaya başlamıştır. Böylece değerlerde değişime uğramaya başlamıştır. Televiyonun toplumsal değerler ile değişimleri yansıttığı ve yeniden ürettiği varsayılmaktadır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında, Ocak 2011- Mart 2011 tarihleri arasında, 20.00-00.00 saatleri arasında yayınlanan ATV, TRT 1, Show, Star, Fox ve Kanal D kanallarında yayınlanan televizyon dizilerinde aile değişimi, belirlenen değerler üzerinden, incelenmiştir. Aile değişimini yansıtacak değerler üzerinden oluşturulan tablolarda elde edilen bulgulara göre eleştirel söylem analizi yapılmıştır. Çözümlemeler sonucunda aile yapısındaki değişimlerin televizyon dizilerinde yer aldığı; ancak bu değişimlere rağmen yaygın olan stereotiplerin, kültürel değerlerin devam ettirilerek yinelendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Triggered by the changes in cultural values, family institution has undergone some important transformations. The roles have changed in the production system of the world; women have begun to pursue careers outside their homes and their so called ?angel in the house? image has shattered. The income retired parents have for themselves has also helped to transform the dynamics among household members as old parents are not economically dependant on other family members anymore. Thus, with all these factors contributing, values have begun to change. In this dynamic process, TV is believed to both reflect and reproduce social values and the changes they undergo. For this thesis, the TV series broadcasted on ATV, TRT 1, Show, Star, Fox and Kanal D during 8 pm ? 12 am were examined and studied for two months (January 2011- March 2011) interms of their family values portrayals. The thesis depicts the result of this systematic investigation. The findings obtained have been transferred to the tables and critical discourse analysis has been conducted in the light of these findings. As a result of this analysis, it is concluded that the changing family values are reflected and represented in TV series. However, despite the changes portrayed, with the prevalent stereotypes, the cultural values are still sustained and maintained.