High speed communication system using optical fiber transmission links by vertical cavity surface emitting laser (VCSEL)
Dikey yavuz yüzey yakıtı lazeri (VCSEL) tarafından optik fiber iletim linklerini kullanan yüksek hızlı haberleşme sistemi
- Tez No: 611629
- Danışmanlar: Prof. Dr. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Düşük maliyetli, yüksek ışın kalitesi, yüksek hız ve düşük enerji tüketimi için Düşey Boşluklu Yüzey Emisyon Lazeri (VCSSEL), uzun mesafeli optik verilerin yüksek hızlı iletimi için nihai seçimdir. 1550nm1330 ve 850 nm VCSEL, bir BER ve BSS yarı iletken optik amplifikatör (SOA) kalite faktörü kullanılarak 100 km'lik tek dağılım modu, kaydırılmış fiber modu (DSF) üzerinde 400 GB / sn optik veri aktarımı elde etmek için kullanıldı. Çıktı performansı açısından Performans Analizi için hem RZ modüle hem de NRZ modüle VCSEL önerilmiştir. Bu ultra yüksek hızlı sistem VCSEL işlemini gerçekleştirmek için mevcut optimizasyonlar önerilmiştir. Sıcaklık bağımlılığı, elektrik enerjisi tüketimi, BER ve NRZ faktörleri, 1550 nm, 1330 nm ve 850 nm'de VCSEL tabanlı optik bağlantılar için RZ modülasyon sistemleri analiz edilecek ve karşılaştırılacaktır. VCSEL'in performansı, optik veriler için VCSEL tabanlı 400 Gb / sn aralık 1550 nm iletim sisteminin geliştirilmesiyle daha da analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Vertical Cavity Surface Emission Laser (VCSSEL) for its low cost, high beam quality, high speed and low energy consumption is the ultimate choice for the high-speed transmission of long-distance optical data. The 1550nm1330 and 850 nm VCSEL were used to achieve 400 GB/ s optical data transfer over 100 km single dispersion mode, shifted fiber mode (DSF), using a BER and BSS semiconductor optical amplifier (SOA) quality factor. In terms of output performance, both RZ modulated and NRZ modulated VCSEL were proposed for Performance Analysis. To achieve this ultra-high-speed system operation VCSEL, the current optimizations have been proposed. Temperature dependency, electrical energy consumption, BER and NRZ factors, RZ modulation systems for VCSEL-based optical connections at 1550 nm, 1330 nm and 850 nm will be analyzed and compared. VCSEL's performance is further analyzed with the development of a VCSEL based 400-Gb / s range 1550 nm transmission system for optical data.