Senkron sayısal hiyerarşi
Synchronous digital hierarchy
- Tez No: 106378
- Danışmanlar: PROF. METİN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET SDH, senkron bir iletim sistemine sahip, optik tabanlı bir taşıma sistemidir. Ağdaki bütün birimler bir ağ saati tarafından kontrol edilirler. Avrupa'da yaygın olarak kullanılan SDH'in kuzey Amerika' daki eşdeğeri SONET'dir. Bu iki sistem arasında, taşman işaret seviyeleri dışında pek bir fark yoktur. SDH üzerinde ATM, PDH, İP gibi her çeşit trafik taşınabilir. Bu özellik SDH in yüksek bant genişliğine bağlıdır. STM-N çerçevesi, 125 ııs'lik bir boşlukta 9 x 270 x N byte kadar bir alanı kaplar. Bu çerçeve 3 ana bölüme ayrılır. Bunlar; bölüm başlığı (SOH), idari birim işaretçisi (AU-ptr) ve bilgi yüküdür. SDH ağı üzerinde taşınacak işaretler belli seviyelerdeki kaplar (C) içine yerleştirilir. Bu kaplara eklenen işaretçiler, yol başlığı, bölüm başlığı gibi bir bakıma yükün beynini oluşturan birimler ile sırasıyla VC, TU, TUG, AU, AUG ve son olarak da STM çerçevesi oluşturulur. Her bir adımda meydana gelebilecek kayıp, hız farkı gibi etkenler sistem tarafından ilave edilen ayar, boşluk, doldurma bitleri ve işaretçiler üzerinde gerçekleştirilen frekans ayarları ile giderilir. Dolayısıyla sistem senkron olarak çalışır. SDH ağları uçtan uca yada halka şeklindedir. Ağ elemanları arasındaki hatlar iki yada dört fiberden oluşur. Böylelikle trafiğin gönderildiği fiberde bir bozulma olursa trafik diğer fiber üzerinden gönderilebilir. SDH ağları gelişmiş bir otomatik koruma algoritmasına sahiptir. Trafiğin gönderildiği çalışma kanalında meydana gelebilecek bir bozukluk SOH üzerindeki bazı bitler yardımıyla ağa bildirilir. Bu durumda ağ trafiği koruma kanalına geçirir. Bu özelliklerden de anlaşılacağı gibi SDH halkası kendini iyileştirme yeteneğine sahiptir. SDH ağları gelişmiş bir yönetim modeline sahiptirler. Ağ sürekli kontrol altında tutulur ve hatalar anında tespit edilir. Bu hatalar kullanılarak ağın performansını belirleyen veriler saklanır. Bu performans verileri sonraki adımlarda ağa yapılacak müdahalelerde göz önünde bulundurulacak kriterlerdir. Bilgisayar teknolojisinin gelişimi ile meydana gelen veri patlaması özellikle iş çevrelerinin yüksek kapasiteli ve yüksek hızlı haberleşme sistemlerine olan gereksinimlerini arttırmıştır. Bunun sonucu olarak da SDH doğmuştur. Bunun yanı sıra özellikle bankacılık sektöründe, anlık kayıpların büyük zararlara neden olabileceği düşünüldüğünde, gelişmiş koruma algoritması ile SDH vazgeçilmez bir iletim sistemi haline gelmiştir. Anahtar Kelimeler : Senkronizasyon, çerçeve, çoklama, işaretçi, koruma. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SDH is an optical fiber based transport network which has a synchronised transmission system. All the nodes in the network are controlled with a synchronised timing to ensure that information passed from one node to other is not lost. SDH is mostly used in Europe and its equivalent network system in North America is SONET. The main difference between these two systems is the level of signal. SONET and SDH are the dominant technologies in the physical transport layer of today's optical fiber networks. SDH can carry different traffic and applications between destinations. These traffic applications can vary from private circuit and PDH to ATM, IP and data networks. This property depends on the high bandwith that SDH has. A STM-N comprises 9 x 270 x N bytes of information in a frame of 125(is. An STM frame consists of 3 main parts. These are SOH, AU-ptr, and the container (payload). In a SDH network, the information that will be carried is packaged into a synchronous transport network in order that it can be transported and managed across the network. First of all, the signal is packaged into a container. By adding SOH, POH and pointers, an SDH frame is produced. This process has many stages. These stages are constitution of VC, TU, TUG, AU, AUG, and STM frame. In each stage, in order to avoid speed difference and loss of signal, justification, dummy, stuff bits and pointers are arranged. By doing this process, system works as a synchronised network. SDH network has an end to end or ring topology. The network links between the network elements consist of two or four fibers. If the fiber carrying the traffic has a damage, the traffic will be carried on the other fiber. SDH networks have advanced automatic protection algorithm. The damage occurring on the working channel which carries the traffic, is reported to the network by using the bits on the SOH. Then the traffic is passed to protection channel. It is clear that SDH ring topology is a self healing system. SDH network has an advanced network management system. The network is always controlled by the software and is always monitored by the operators so if a fault occurs, a react can be done immediately. By monitoring the whole network, statistical information for the performance of the network can be gathered. These information is used in long term planning and prediction of short term trends. After development of computer technologies, the need for data communication with high capacity and high speed increased, especially for business purposes. For this reason, SDH was born. And also for banking sector, SDH with an advanced protection algorithm is a very important transportation system. Keywords : Synchronization, frame, multiplexing, pointer, protection. XI 11