Polivinil alkol katkılı Na-bentonit kompozitlerin yapısal, termal ve dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, thermal and dielectric properties of polyvinyl alcohol added Na-bentonite composites
  1. Tez No: 611659
  2. Yazar: YEŞİM AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UĞUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Polivinilalkol (PVA)/Na-Bentonit (Imerys Türkiye) kompozitler hazırlanmıştır. Kompozitlerin hazırlanmasında kil'e maksimum kütlece %13 oranında polimer yüklemesi yapılmıştır. Solüsyon karıştırma tekniği ile hazırlanan kompozitlerin, yapısal özellikleri kızılötesi (IR) ve X-ışını kırınımı (XRD) teknikleri ile ve termal özellikleri ise termal gravimetik analiz ile incelenmiştir. Dielektrik özelllikler ise Dielektrik spektroskopi (DS) yardımıyla belirlenmiştir. Çalışmada Ülkemizde işlenen Na-Bentonit ile PVA'nın sulu solusyonları ayrı ayrı karıştırlmış ardından her iki solusyon birleştirilerek kompozitler üretilmiştir. Yapısal, termal ve dielektrik özeliklerin belirlenmesi için her bir kompozitten uygun kütlelerde örnekler hazırlanmış ve analizleri gerçekleştirilmiştir. Mikro elektronikte, termal kararlığı yüksek, düşük dielektrik sabitli malzeme talebi yoğundur. Bu ihtiyacı karşılamak üzere yapılan bu çalışmada, Na-Bentonite PVA ilavesi ile üretilen kompozitlerde düşük dielektrik sabitlere ulaşılmıştır. PVA ile Na-Bentonit arasındaki etkileşmenin kilin tabakaları arasına girmesinden cok kil yüzeyinde olduğu gösterilmiştir. PVA ile Na-Bentonit arasındaki yüzey etkileşmesi, düşük frekans bölgesinde elektrot polarizasyon etkisini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, polyvinyl alcohol (PVA) / Na-bentonite (Imerys Turkey) composites were prepared. In the preparation of composites, a maximum polymer loading of 13% by mass was applied to the clay.Structural properties of composites prepared by solution mixing technique were investigated by infrared (IR) and X-ray diffraction (XRD) techniques and thermal properties were examined by thermal gravimetic analysis. Dielectric properties were determined with the help of dielectric spectroscopy (DS). In this study, the aqueous solutions of Na-Bentonite which was Sodium activated in our country and PVA were mixed separately and both solutions were combined and composites were produced. In order to determine the structural, thermal and dielectric properties, samples were prepared from the appropriate masses and analyzed. In microelectronics, the demand for materials with high thermal stability and low dielectric constant is intense. In this study to meet this need, low dielectric constants were obtained in composites produced by addition of Na-Bentonite PVA. It has been shown that the interaction between PVA and Na-Bentonite is on the clay surface rather than entering the clay layers. The surface interaction between PVA and Na-Bentonite reduced the electrode polarization effect in the low frequency region.