Synthesis and permeability properties of hydrogel channels containing membranes
  1. Tez No: 2842
  2. Yazar: HANİFE AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET HİDROJEL KANALLARI İÇEREN MEMBRÂNLARIN HAZIRLANIŞI VE GEÇİRGENLİK ÖZELLİKLERİ AKIN, Hanife Yüksek Lisans Tezi, Kimya Tez Danışmanı: Yardımcı Prof. Dr. Nesrin HASIRCI ŞUBAT 1988 Vücut içine yerleştirildiğinde usun süreli biyolojik olarak etkin sayılan seviyede ilaç salımı yapabilen“kontrollü salınım sistemleri”son senelerde artan bir ilgi görmektedir. Bu çalışmada yeni bir kontrollü salınım sistemi; hidrojel kanalları içeren membranlar poli(2-vinilpiridin) (PVN) ve poli(2-vinil-N-metilpiridinyuro iyodür) (PVN-Q) kullanılarak sentezlenmiş ve geçirgenlik özellikleri bir model geçici kullanılarak incelenmiştir. Hasırlanan zarlarda PVN-Q/FVN oranı ve PVN-Q tanecik boyutu arttıkça geçirgenlik özelliklerinde artma, ve PVN-Q yapısındaki çapraz bağ yoğunluğu arttıkça geçirgenlik de azalma gözlenmiştir. Densite ve maksimum su tutma değerleri incelenmiş ve densitedeki artış ve su tutma değerlerindeki azalışın; geçirgenlik özelliklerinde membranlardaki hidrojel kısımlara uygulanan radyasyon süresi ve çapraz bağ yoğunluğundaki artış ile paralel olduğu gözlenmiştir. Membranlarm SEM incelemeleri, hidrofilik taneciklerin hidrofobik matriksde düzenli dağıldığını ve homojen membran yarattığını göstermiştir..iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNTHESIS AND PERMEABILITY PROPERTIES OF HYDROGEL CHANNELS CONTAINING MEMBRANES AKIN, Hanife M.S. in Chemistry Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Nesrin HASIRCI February 1988 In recent years; the concept of a sustained release system which upon implantation in the body would release biologicaly active levels of drug for prolonged time periods has received increased attention. In this study; a new type of a sustained release system; hydrogel channels containing membranes were synthesized by using poly(2-vinylpyridine) (PVN) and poly(2-vinyl-N-methylpyridinium iodide) (PVN-Q) and their permeability properties were examined by the use of a model permeant compaund. An increase in permeability was observed with an increase in the PVN-Q/PVN ratio and the particle sise of PVN-Q and a decrease in permeability was observed with an increase in the cosslink density of PVN-Q in the prepared membranes. Density and maximum water content values were examined and an increase in density and a decrease in water content leading to a decrease on permeability were observed with an increase in the irradiation time and crosslink density in the hydrogel parts of the membranes. SEM examinations of the membranes showed that the hydrophilic particles were distributed evenly in tye hydrophobic matrix leading a homegeneous membrane structure. -iii-