Alüminyum köpük sandviç panellerin binalarda döşeme olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of aluminum foam sandwich panel as structural plate in buildings
  1. Tez No: 611662
  2. Yazar: ÖZGÜL DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, alüminyum köpük sandviç (AKS) panellerin bina türü yapılarda döşeme olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Kat sayısının kullanılabilirliğe etkisinin görülebilmesi için 5, 10 ve 14 katlı yapılara betonarme plak döşeme, trapez sac ve betonarmeden oluşan kompozit ve AKS plak döşeme sistemleri ayrı ayrı uygulanmıştır. Çalışma kapsamındaki yapı modelleri, betonarme perdeli çerçeve, çelik çaprazlı çerçeve ve betonarme çerçeve taşıyıcı olmak üzere üç farklı sistem olarak ayrı ayrı tasarlanmıştır. Çalışmada gerçekleştirilen analizler sonrasında, AKS panellerle imal edilen döşeme sistemlerinin yapı ağırlıkları, bina hakim periyotları, kat bazında x ve y yönünde meydana gelen yerdeğiştirmeler, etkin göreli kat ötelemeleri, taban kesme kuvvetleri ve yapı maliyeti üzerine büyük etkileri olduğu görülmüştür. Betonarme yapılarda kullanılagelmiş betonarme plak ve çelik yapılardaki kompozit döşemelere nazaran birçok üstünlüğü olan AKS döşeme sistemlerinin yeni bir alternatif olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, usability of aluminum foam sandwich panels in buildings were investigated. In order to see the effect of storey numbers on the usability the Reinforced concrete plate systems, composite plate system consisting of trapezoidal thin plate sheets and reinforced concrete and aluminum foam sandwich panel systems, buildings having 5, 10 and 14 storey were modelled. Each Buildings models in this study were designed as three seperate type stuructural system which are reinforced concrete frame with shear Wall system, steel frame system with cross bracing and reinforced concrete frame three system s models were designed as three in this study. After the analyzes performed according to Turkish Earthquake Code 2018 in this study, significant effects of the plate systems with aluminum foam sandwich panels were seen on building weigths, displacements in x and y directions at floor levels, effective relative displacements of floors, base shear forces and buuilding costs. Finally, it can be concluded that the floor plates with aluminum foam sandwich panels having some additional advantages were seen as an alternative plate system as per conventionel reinforced plate systems and composite plate systems used in steel buildings.