Alüminyum yüzey plakalı ve aramid elyaf çekirdekli sandviçlerin darbe davranışlarının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of impact behavior of aluminum surface plate and aramid fiber core sandwiches
- Tez No: 930100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BALLIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada konvansiyonel alüminyuma alternatif olan fiber metal laminat (FML) malzemeler geliştirilmiştir. FML havacılık, uzay araçları, savunma sanayi, motor sporları, yüksek mukavemet ve enerji emilimine sahip, düşük ağırlıklı, yüksek sertlikte malzemeler gerektiren uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sandviç paneller için kullanılan kapak malzemeleri alüminyum plaka (2000 ve 7000 serisi), karbon elyaf, cam elyaf olarak sıralanabilir. Kompozit plakalar için aramid elyaflar, alüminyum köpük, çeşitli geometrilere sahip petek çekirdek malzemeleri tercih edilmektedir. Aramid elyaflar (AF), düşük yoğunluk, yüksek özgül dayanım, yüksek özgül modül ve yüksek sıcaklık dayanımı gibi mükemmel kapsamlı özelliklere sahip olması nedeniyle kompozit malzemelerde takviye elamanı olarak kullanılması büyük ilgi görmüştür. Bu çalışmada 1 mm kalınlığa sahip alüminyum (AA 7075) plakalar arasına yerleştirilen aramid elyaflar ile yeni tasarlanmış FML üretimi yapılarak yüksek hızlı darbe tepkileri incelenecektir. Sandviç panellerin üretiminde Al ile aramid elyafın yapıştırma yöntemi (poliüretan köpük ve epoksi), sandviç plakaların üretim esnasında uygulanan basınç (15, 25, 35 bar) ve aramid elyaf sayısı (2, 4, 6 adet) deney parametreleri olarak belirlendi. Belirlenen deney parametrelerine göre farklı sandviç paneller üretilip ve yüksek hızlı darbe testine maruz bırakılacaktır. Yapılan testlerden elde edilen sonuçlar İncelenecektir. Ayrıca hem alüminyum kapak plakanın hemde aramid çekirdeğin hasar tespiti yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the development of fiber metal laminates (FMLs) as an alternative to conventional aluminum. FMLs are widely employed in applications demanding high strength, energy absorption, low weight, and high stiffness, such as aerospace, spacecraft, defense, and motorsports. Common face sheet materials for these panels include aluminum plates (2000 and 7000 series), carbon fiber, and glass fiber. For composite plies, aramid fibers, aluminum foam, and honeycomb core materials with various geometries are preferred. Aramid fibers (AFs) have attracted substantial interest as reinforcement elements in composite materials due to their excellent comprehensive properties, including low density, high specific strength, high specific modulus, and high-temperature resistance In this study, newly designed FML production will be carried out with aramid fibers placed between 1 mm thick aluminum (AA 7075) plates and high speed impact responses will be investigated. In the production of sandwich panels, the bonding method of Al and aramid fibers (polyurethane foam and epoxy), the pressure applied during the production of sandwich plates (15, 25, 35 bar) and the number of aramid fibers (2, 4, 6 pieces) were determined as experimental parameters. According to the determined experimental parameters, different sandwich panels will be produced and subjected to high speed impact tests. The results obtained from the tests will be examined. In addition, damage detection of both the aluminum cover plate and the aramid core will be performed.