Ege bölgesinde incirin üretim ve pazarlanması ile bunlara ilişkin sorunlar üzerinde bir araştırma
- Tez No: 6117
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN IŞIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
168' 4. ÖZET. Tapılan bu araştırmayla Türkiye'de ve özellikle Ege Bölgesinde) turadan da kuru incir üretiminin merkezi olan Aydın ve izmir'de incir üretim, pazarlama ve tüketimini incelemek amaçlanmıştır. Bu bölgedeki üretim tamamen kurutmalık amaçla yapıldığı için taze pazarlamanın ya nında araştırmada kuru incir ağırlıklı olmak üzere üretimi pazarlama ye tüketim konuları ayrı ayrı incelenmiştir. Bölge üretimi genelde Türkiye üretimi demek olduğundan, konuda hem Türkiye genelinde, diğer“bir ifadeyle, makro düzeyde ve hem de mikro düzeyde, tarım işletmele ri ve pazarlamacıları ele alınmıştır, Makro düzeyde I966-I983 dönemi içinde kalan 18 yıllık periyodu ve mikro düzeyde 1983-19Ö4 üretim periyodunu içermektedir. Böylece de zaman serileri analizleri ile, za man kesidi analiz yöntemlerinin kombinasyonu yapılmıştır» Çalışmadaki veriler çeşitli aşamalarda farklı örnekleme yöntem leri kullanılarak seçilen üretici (120), pazarlama hizmeti yapan ko misyoncu (ll)ı tüccar (11), işleyici (12), ihracatçı (9) ve Birisi Mer kez İşletme olmak üzere İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin (TARİŞ) Alım Merkezlerinin tamamından (19) survey yoluyla elde edil miştir, 1966-1983 dönemine ait veriler ise ”birincil ve ikincil ista tistiksel kaynaklardan alınmıştır. Kuru incir üreten işletmelerin incelenmeleri sonunda, işletme lerin çalışma şekilleri, organizasyon durumu, yıllık faaliyet sonuç ları ortaya konmuştur. İncelenen işletmelerde incir üretim alanları nın işletmenin toplam alanı içinde % 57 lik payla yüksek oranda oldu ğu ve üretilen kuru incirin 5 96' sının pazarlandığı saptanmıştır. Ku ru incirde dekara verimin 168 kg ve ağaç“başına verimin 10 kg olduğu saptanmıştır. Üreticilerin tamamı:. pazarlama garantisi olduğu için ”SABILOP" kurutmalık çeşidini yetiştirmek istemektedir. Bu çeşit kök169 ¦uyuzu hastalığına dayanıksız olduğu için, çeşidin hastalığa dayanık lı fidanın tenini veya hastalığın çaresinin bulunmasının şart oldu ğu saptanmıştır» Üreticinin bilinçsizce gübre kullandığı, bunun da ürünün kalitesinin bozulmasına neden olduğu, dolayısıyle incirde de sağlıklı bir gübre reçetesinin kaliteli üretim için gerekli olduğu belirlenmiştir. Üreticilerin karşı karşıya oldukları çeşitli sorun ların en önemlilerinin başında üretimin yapılmakta olduğu dağlık alanlarda toprak ve su muhafaza tedbirleri alınmadan üretimin yapıl makta oluşu gelmektedir. Bunun sonucu, ağaç başına verim 10 kg'm altına düşmekte buna bağlı olarak üretici geliri düşmektedir. İncelenen işletmelerden % 54 'ü Tariş'e ortak iken malının tümü nü îariş'e satanların oranı 12 gibi çok küçük düzeyde kalmıştır. Pazarlama deseni içinde önemli yeri olan Tariş'in yeterince etkili olamadığı belirlenmiştir, Devletin taban fiyat olarak açıkladığı fi yatın kooperatifin üreticiye ödediği ortalama fiyatın üzerinde olması da üreticinin ürününü daha düşük fiyata sattığını göstermektedir. Di ğer taraftan devletin açıkladığı taban fiyatla ihracat fiyatı arasın da % 100'ün üzerinde farkın olduğu böylece üreticinin yüksek ihraç fiyatından yararlanamadığı görülmüştür. İncir üretiminin en fazla yağış, soğuk, rutubet gibi tabiat şart larından etkilendiği bir gerçektir. Bunun için incelenen dönem içinde ağaç sayısında düzenli bir artış görülmesine karşın üretimde artışın az (% 9) olduğu ve yıllar arasında 10 bin ton dolayında üretim farkla rının meydana geldiği belirlenmiştir. Buna rağmen incelenen dönemde dünyada en büyük kuru incir üreticisi ve ihracatçısı ülke olma özelli ğini daima korumuştur. Dünya kuru incir üretim ve pazarlaması ile ilgili durumu ortaya koymak amacıyla yapılan analizler sonunda da Dünya kuru incir üretim170 istatistiklerinin Türkiye üretimiyle değiştiği, dünya ticaretinde Türkiye'nin payının % 75 in üzerinde olduğu saptanmıştır» Türkiye kuru incir tüketiminin yıllık kişi başına 300 gram dolayında oldu ğu buna karşın Fransa, B.Almanya, İtalya ve İngiltere gibi ülkele rin toplam Türkiye iç tüketimi kadar kuru incir ithal edip tükettik leri belirlenmiştir. Çalışmanın en son bölümünde de elde edilen sonuçlar toplu hal de verilerek karşılaşılan üretim, pazarlama ve tüketime ilişkin çe şitli sorunların çözümünde yararlı olacağı düşünülen bazı öneriler de verilerek sonuca gidilmiştir
Özet (Çeviri)
171 SUMMAHÎ The study aimed, at invest igating production, consumption and marketing circumstances of dry figs in Agean, particularly in Aydın and Izmir regions together with over the whole country. Since fresh table fig sales remained in a small scale compared to ¦..¦'dry. ;f%gl sales and the producers generally tended to. do this business for dry figs only the subjects were conducted separately in the study» As the region's production seems to mean the whole country's production inqurings into whole and partial yields gave results in both macro and mioro plans for the whole country, The period from 1966 to 1983 was held for maoro plan and the period from 1983 to 1984 for mioro plan. Thus the analyses of time -series was combined with the analyses used for short term. The informations were collected through producers (120), intermediaries (ll), traders (ll)i handles (12), exporters (9) and Pig Sale Cooperative Society by using several survey patterning methods in several steps of the study. The 1966-1983 data were obtained from the first and second hand statistical sources. At the end of the inquirings into the farmers annual fig crops, working conditions and organizational ciroumstanoes were registered. It was observed that areas devoted to fig trees within the total lands make up about 57 per cent and they work at an annual rate °f 168 kgs per 1000 square meters and 10 kgs per tree and 96 per cent of the total dry product are marketed. Since there are not any marketing problems, the farmers generally want to raise“Sarıl op”variety and the only problem on this variety lies on its susoeptibility to root scab disease. Another «atte» observed is that the farmers do not know how to use fertilizers172.scientifically and this results in ffu^lty. - problems or orop injuries. The most important problem confronting the farmers today is the faot that they have been doing the business without taking measures to hold soil and water sinoe the area they work at is mountainous. As a result of this yield per tree falls below 10 kgs giving consequently a less profit than it oan do. Despite 54 P©*» cent of the farmers inquired were partners of Tariş the rate of those who sold all their yields to Tariş were 12 per oent only. This showed that Tariş had not any serious influence over the farmers for the mentioned periods. Average prices paid to the farmers by Tariş seemed to be below the bottom prices declared by the governments. Addi tionally since there is a wide differences which can some time be up to 100 per oent or more between the declared bottom prices and the export prices the farmers prefrred to sell their crops to the exporters over the mentioned periods. Pig is a fruit c which is mostly influenced by excessive rains and too cold weathers. For that reason during the examined period production ihoreases did not appear as being parallel to the number of trees which increased orderly and differences between the years appeared to be around 10 thousand tonnes only. But, in spite of this, Turkey kept its being the first oountry in both production and exports and the world fig statistics have been changing with the changes of Turkey's production since Turkey's share in dry fig markets“is 75 P©*”cent within the world fig trade. İn the last chapter the results were gathered as a whole and suggestions to some production, marketing and consumption problems were put forward as conclusion.