Design and implementation intelligent greenhouse system with less power consumption
Enerji tüketimi ile akıllı sera sistemi tasarımı ve az uygulaması
- Tez No: 611712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bitki gelişimi, sıcaklık, nem, ışık ve diğer mineral besinler veya oksijen gibi çeşitli ideal ortam koşullarına bağlıdır. Bitkilere yeterli miktarda su sağlamak veya normal sıcaklıkları serada tutmak zor olabilir ancak teknolojiyi kullanarak yapılabilir, bu projede sıcaklığı, nemi ve bitkiyi sulamayı en uygun şekilde yönetin için bir sistem oluşturacağız. Bitkileri seradaki optimum şekilde sulanması. Bütün bunlar çevre durumunu ölçmek için farklı tipte sensörler kullanılarak yapılabilir ve bilgileri, serayı ve sistemi kontrol eden yönetim sistemine, toprak nemini ölçerek ve sulama süresini, hava sıcaklığını ve nem ayarını ayarlayarak bitkinin sulamaya ihtiyacı olup olmadığına karar verir. Ek aydınlatma kullanarak fanları ve ışık durumu ayarını kullanarak. Sera içindeki toprağı ve iklimi izlemek için kullanılan sensörler toprak nem sensörü, DH11 nemi ve sıcaklık sensörü ve ışık sensörü LDR'dir. Ayrıca, sistem, temiz enerji güneş enerjisi sistemi kullanarak güç sağlayarak daha az güç tüketimi sağlayacak, işleri planlamak ve raporları hazırlamak için LCD ekrana bağlı, mümkün olduğu kadar küçük özel bir mikrodenetleyici kuracaktır. Böylece bitki en iyi çevre koşullarında büyüyebilir.
Özet (Çeviri)
Plant growth depends of several ideal environment conditions such as temperature, humidity, light and other mineral nutrients or oxygen. Providing the plants with an adequate amount of water or keep the normal temperature in the greenhouse can be a tricky process but not if you could do it using the technology, so in the presented study, a system will be developed for managing humidity, temperature, air conditioner, and watering the plant in the greenhouse at optimal way. All this can be done using different types of sensors for the purpose of measuring the state of the environment and sending the info to the management system that control the greenhouse and system decide whether the plant need watering by measuring soil moisture and adjusting watering period, air temperature and humidity adjustment by using fans and light condition adjustment by using additional lighting. The sensors which used to monitoring the soil and climate inside the greenhouse are: DH11 humidity and temperature sensor, soil moisture sensor and light sensor LDR. Also, the presented system will be less power consumption by powering it using clean energy solar power system and build special microcontroller as small as possible that connected to LCD screen to exchange the information, scheduling jobs, and making reports. So the plant can growth in best environment condition.