Yüzer yapıların incelenmesi ve oluşturulmasına etki eden faktörler
Factors affecting the investigation and building of floating structures
- Tez No: 611717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, küresel ısınma ve iklim değişikliği etkilerinin her geçen gün artacağı ve su seviyesinin yükseleceği gibi olumsuz sonuçların görüleceği ve kıyı yaşam alanlarının sular altında kalacağını göstermektedir. Bu olumsuzluklar yüzer yapı ve yüzer şehir tasarım önerileri ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde küçük ölçekli yüzer yapı uygulamaları olsa da yüzer şehirler henüz tasarım aşamasında bulunmaktadır. Gelecekte, yükselen su seviyelerine karşı yeni yaşam alanlarının oluşturulması için, yüzer şehir uygulamalarının da görüleceği tahmin edilmektedir. 1. bölümde, insan, doğa ve diğer canlılar için su kaynaklarının vazgeçilmez bir doğal kaynak maddesi olduğu anlatılmıştır. Eski medeniyetlerin su boylarına yerleşmelerinin nedenleri ve su kaynaklarına verdiği değerlere yer verilmiştir. Genel olarak tarım ve endüstriyel alanlarda kullanılan su kaynaklarının kötü yönde kullanımı ele alınmıştır. 2. bölümde, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin olumsuz sonuçları araştırılmıştır. Yeraltı su kaynakları ve kutuplarda görülen olumsuz etkiler sonucu yükselen su seviyesinin, kıyı kesimlerde kentsel yaşamın günümüzde ve gelecekte hangi yönde etkileneceği incelenmiştir. 3. bölümde, afetlerin insan yaşamına ve çevresine etkileri araştırılmıştır. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin şiddetinin artmasında öncü olduğu doğal afetlerin sonucunda yoğun nüfuslu şehirler ve insan sağlığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. İklim değişikliğinin sebep olduğu, su seviyelerindeki artışlar ve sel olayları sonucu, yüzer yapıların araştırılmasına yönelik faktörler ve doğal afet senaryolarına önlem amaçlı tasarlanan su üstü yapılar, örnekleriyle birlikte ele alınmıştır. 4. bölümde, günümüzde dahi uygulanan ve konsept aşamasında olan yüzer yapı tasarımları incelenmiştir. Su üstünde yaşamın geçmiş dönemlere kadar uzandığı görülmüştür. Aynı zamanda günümüzde yapımı tamamlanmış yüzer yapıların çeşitli alanlarda uygulamaları araştırılmıştır. Gelecekte kaçınılmaz olan küresel ısınma ve artan su seviyelerine karşı, kıyı bölgelerdeki şehirler için, yeni yaşam alanları sağlamak amacıyla, yüzen şehir konsept tasarım önerileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, think that the effects of global warming and climate impacts will increase the next day and the water level will rise and the nature habitats will be inundated. These disadvantages reveal floating building and floating city design proposals. Even though a small floating structure was built at sunrise, the floating cities were not designed yet. It is estimated that floating city practices will also be seen in the future in order to open new habitats against rising water levels. 1. Cleaning, water resources for human beings, nature and other living things have been described as an indispensable natural resource substance. The reasons of the settlements of ancient civilizations and their values according to water resources are included. Use of agricultural and industrial products in general Poor use of water resources. 2. The environmental consequences of regional, global warming and climate change were investigated. The number of underground water resources and poles, the rising water level outward, urban life in the coastal area and the central area of the present day were investigated. In the third chapter, the effects of disasters on human life and environment are investigated. As a result of the natural disasters that global warming and climate change lead to increase in severity, its effects on densely populated cities and human health were examined. As a result of the increase in water levels and floods caused by climate change, factors for investigating floating structures and surface structures designed to prevent natural disaster scenarios are discussed with examples. In the fourth chapter, floating structure designs which are still in use and which are in concept stage are examined. It has been observed that life on water goes back to past periods. At the same time, the applications of the completed floating structures in various fields were investigated. Floating city concept design proposals have been examined in order to provide new living spaces for coastal cities against the inevitable global warming and rising water levels in the future.