21. yüzyıl mimarlığında biyo-dijital tasarımla form analizi
Form analysis in bio-digital design in 21st century architecture
- Tez No: 611725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAVŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Dijital çağın gelişmesiyle ortaya çıkan birçok yeni arayış, insan yaşamını kolaylaştırmak, daha olumlu şartlarda yaşam imkanı sağlamak ve doğayı korumak gibi geleceğe yönelik adımlar atmaya yöneliktir. Mimarlık disiplini de bu arayışlar içerisinde yenilikçi yaklaşımları tasarım sürecine dahil ederek var olan ve öngörülen problemlere cevap aramayı hedefler. Bu süreçte ortaya atılan birçok kavramlardan biri olan Biyo-Dijital Tasarım; doğadan beslenerek ve dijital tasarım düşünce sistemi kullanarak form, malzeme, işlev, üretim ve tasarım biçimlerinde yeni arayışlar içerisindedir. 21. yüzyıl mimarlığı ve geleceğe yönelik tasarlanan örnekler incelenen bu tez çalışmasında; bitkisel, hayvansal, topografik ve genetik organizma sistemlerine ait 8'er örnek incelenerek toplam 32 tane örnekle karşılaştırma yapılmıştır. Biyo-Dijital tasarımın günümüz ve geleceğe yönelik ne gibi sorunlara cevap olabileceği ve ne tarz yenilikler içerisinde olunabileceğini belirlemek adına, incelenen örnekleri biyolojik, dijital, kavramsal ve form tasarım kararları ile analizler yaparak elde edilen verilerin ne gibi ilişkilerinin olduğunu açıklamak amacındadır. Tez çalışması; Biyo-Dijital tasarımla ilişkili başlıklarıyla ilgili tanımlamalar ve açıklamaların olduğu literatür taramaları Genel Bilgilerde yer verilmiştir. Yapılan çalışmalarda ise; tasarım kararlarına ait kriterler detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Elde edilen veriler analiz tablolarıyla karşılaştırılmış ve bulgular, yoğunluk derecelerini belirlemek için örneklem grupları karşılaştırmalı bir şekilde irdelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında biyo-dijital tasarımlara ait sonuç ve öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many new quests that emerge with the development of the digital age are aimed at taking future steps, such as facilitating human life, enabling life in more favorable conditions, and protecting nature. Architecture discipline aims to find answers to existing and foreseen problems by including innovative approaches in the design process. Bio-Digital Design, one of the many concepts put forward in this process; It is in search of new forms in form, material, function, production and design by feeding from nature and using digital design thinking system. In this thesis study, 21st century architecture and examples designed for the future are examined; 8 samples of herbal, animal, topographic and genetic organism systems were examined and compared with a total of 32 samples. In order to determine what problems bio-digital design can respond to today and tomorrow and what kind of innovations it can be, it aims to explain the relationship between the data obtained by analyzing the analyzed samples with biological, digital, conceptual and form design decisions. Thesis; Literature searches with definitions and explanations about titles related to Bio-Digital design are included in General Information. In the studies carried out; The criteria for design decisions are explained in detail. The data obtained were compared with the analysis tables and the findings were analyzed comparatively in order to determine the density levels. In the light of the data obtained, the results and suggestions of bio-digital designs are expressed.