Doğanın mimara yol göstericiliği
Nature is a guiding for the architect
  1. Tez No: 733494
  2. Yazar: GAMZE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Doğanın sürekli evrim içinde olup tüm koşullara uyum sağlaması doğanın sürdürülebilirlik kapsamında bir yol gösterici olabileceği düşüncesini ortaya çıkarmıştır. İnsanoğluna evrenin varlığından beri yaşam şekli, yaşadığı mekân tasarımı ve tükettiği her şey hakkında yol gösterici olan doğa iyi bir geri dönüşüm mekanizmasına sahiptir bu nedenle günümüzde karşılaştığımız birçok çevresel soruna etkin çözümler sunabilir. 21. yüzyıl mimarlığında sürdürülebilirlik kavramı, enerji etkin tasarımlarla ve doğayla uyumlu mimari çözümlerle öne çıkmıştır. Bu bağlamda“doğadan referans alınan tasarım yaklaşımları”bu yüzyılın önemli sürdürülebilir mimarlık anlayışlarından biri olarak görülmektedir. Kontrolsüz kentsel büyüme ve iklim değişikliğinin sonuçları incelendiğinde, mimarlık ve çevre arasında sürdürülebilir bir ilişki kurmanın gerekliliği önem arz etmektedir. Günümüzde doğadan referans almayan yapılar, yoğun kaynak kullanımı ve fazla enerji tüketimi gibi nedenlerden dolayı, küresel ve yerel ölçekte önemli çevresel sorunlara sebep olmaktadır. Bu bağlamda, mimarlık disiplininde çevreye duyarlı sürdürülebilir yaklaşımlar ile yapılar üreterek, sürdürülebilirliğin sağlanması temel sorunların çözümü içinde yerini almaktadır. Ekolojik dengeyi korumada en etkin rolü oynayabilecek güce sahip olan mimarların, yapısal çevrenin zararlı etkilerinin azaltılması yolunda sürdürülebilir stratejilerle mimarlık hakkında yeni fikirlerin, yaratıcı tasarımların ve yaşanılabilir çevrelerin oluşturulabilmesi için planlamalar yapmaya öncü olması gerekmektedir. Son zamanlarda sürdürülebilir bina yapımına yönelik çalışmaların hız kazanmasıyla, binaların yapım süreçlerinde meydana gelecek olası çevresel etkiler önceden belirlenebilmekte, bu doğrultuda henüz projenin tasarım aşamasında alınacak doğru kararlarla bu etkiler azaltılabilmektedir. Tez araştırmaları doğrultusunda; 'Sürdürülebilirliğin hayata entegrasyonu bağlamında doğa mimara yol gösterebilir mi?' düşüncesiyle yapılan kapsamlı literatür taraması elde edilen bulgular ile cevaplanmış ve örnekler ile desteklenmiştir. Tez geleceğe yönelik sürdürülebilir tasarımlara bir öneri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The continuous evolution of nature and its adaptation to all conditions has revealed the idea that nature can be a guide within the scope of sustainability. Since the existence of the universe, nature, which has guided people about their lifestyles, living space design and everything they consume, can offer effective solutions to many environmental problems we face today, as it has a good recycling mechanism.In the 21st century architecture, the concept of sustainability has come to the fore with energy efficient designs and architectural solutions in harmony with nature. In this context,“design approaches taken as reference from nature”is seen as one of the important sustainable architectural approaches of this century. When examining the consequences of uncontrolled urban growth and climate change, it is important to establish a sustainable relationship between architecture and the environment. Today, buildings that do not take reference from nature cause significant environmental problems on a global and local scale due to intense resource use and excessive energy consumption. In this context, ensuring sustainability by producing structures with environmentally friendly sustainable approaches in the discipline of architecture takes its place in the solution of basic problems. Architects, who have the power to play the most effective role in preserving the ecological balance, should be pioneers in making plans for creating livable environments with new ideas, creative designs and sustainable strategies in order to reduce the harmful effects of the built environment. With the acceleration of the studies on sustainable building construction recently, possible environmental effects that will occur in the construction processes of the buildings can be determined in advance and these effects can be reduced with the right decisions to be taken in the process. the design phase of the project. In line with the thesis research;“Can nature guide the architect in the context of the integration of sustainability into life?”comprehensive literature review. Answered with findings and supported with examples. The thesis presents a proposal for sustainable designs for the future.