Gaziantep ili, Şehitkamil ilçesi, Yaprak mahallesi, 460 ada, 33 parselde yer alan sivil mimarlık yapısı restorasyon projesi
The city of Gaziantep, Sehitkamil county, Yaprak district, plot 460, parcel 33, civil architecture building restoration project
  1. Tez No: 611731
  2. Yazar: TOLGA SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLTER BÜYÜKDIĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Tez çalışmasında Gaziantep ili, Şehitkamil ilçesi, Yaprak mahallesi sınırları içinde, 460 ada, 33 parselde yer alan İlgün Evi'nin mevcut durumu belgelenmiş, yapının özgün durumu ve tarihi araştırılarak malzeme analizleri ve dönem analizleri yapılmış, yapıda görülen hasarlarla birlikte gereken müdahaleler tespit edilmiştir. Tezin ilk bölümünde tezin amacı ve çalışma süresince kullanılan yöntemler açıklanmıştır. Günümüzün teknolojisinin bu çalışmada ne şekilde kullanıldığı belirtilmiştir. İkinci bölümde ise İlgün Evi'nin bulunduğu Gaziantep ilinin coğrafi konumu, iklimi ve bitki örtüsü, tarihi, mahalle gelişimleri ve bugüne kadar yapılan imar planları hakkında bilgiler verilmiştir. Bölgenin kentsel ve yapı ölçeğindeki mimari geçmişine değinilmiş böylece yapının inşa edildiği zamanki mimari ortamın daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Üçüncü bölümde yapının içerisinde bulunduğu Şehitkamil İlçesi'nin konumu, idari, fiziksel, iklim, demografik, ekonomik ve sosyo-kültürel yapısı ve tarihçesi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, Gaziantep ilindeki geleneksel konut mimarisinin genel özellikleri, yapı malzemeleri ve yapı elemanları ile ilgili bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, yapım sistemi açıklanmış ve evin günümüzdeki durumu genel olarak anlatılmıştır. Altıncı bölümde dönem araştırmaları içinde elde edilen bilgiler, kullanıcıların yaptığı açıklamalar ve yapının kendisinde görülen izlere göre, evin özgün durumu belirlenmeye çalışılmış ve bu bağlamda restitüsyon çalışması yapılmıştır. Yedinci bölümde yapılması gereken müdahaleler tespit edilmiştir. Yapının özgün karakterine bağlı kalarak, kültür evi işlevi verilerek bir restorasyon önerisi geliştirilmiştir. Sekizinci bölümde ise, yapılan tüm çalışmalar değerlendirilmiş ve sonuçlandırılmıştır. Tez konusu yapı, yapılmış tüm değişikliklere rağmen, kullanılmaktadır ve ayaktadır. Gaziantep İlindeki sivil mimarlık örnekleri içerisinde, mimari yapısı ile tipik bir Gaziantep konutu olan yapı, sürdürülebilir korumasının sağlanması için restorasyon önerisinin hazırlanması amacıyla tez konusu olarak seçilmiştir. Tez kapsamında, Gaziantep ilinde yer alan, restitüsyon çalışmasına ışık tutacağı düşünülen sivil mimarlık örnekleri hakkında bilgilerin sunulduğu bir derleme çalışması ışığında, tez konusu yapının grafik ve tanımsal belgelemesi ile restitüsyon çalışması yapılmış ve tüm bu verilerden faydalanılarak, yapının restorasyon önerisi hazırlanmıştır. Tez konusu yapıya ilişkin elde edilmiş olan restitüsyon bulgularının, mimari mekanları ya da mimari elemanları yok olmuş olan benzer sivil mimarlık örneklerinin restitüsyon çalışmalarına veri oluşturması, önerilen restorasyon çalışmasının hayata geçirilmesi ve benzer çalışmalara örnek teşkil etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the current situation of İlgün House, which is located on 460 island and 33 parcels within the boundaries of Gaziantep, Şehitkamil district, Yaprak neighborhood, has been documented, material analyzes and period analyzes have been made by investigating the original situation and history of the building and the necessary interventions have been determined along with the damages seen in the structure. In the first part of the thesis, the aim of the thesis and the methods used during the study are explained. It is stated how today's technology is used in this study. In the second part, the geographical location, climate and vegetation, history, neighborhood formations and development planning of the province of Gaziantep, where İlgün Evi is located, is given. The architectural background of the region in urban and building scale is mentioned so that a better understanding of the architectural environment at the time the building was built. In the third chapter, the location, administrative, physical, climate, demographic, economic and socio-cultural structure and history of the Şehitkamil District where the building is located is explained. In the fourth chapter, the general characteristics of the traditional residential architecture in Gaziantep Province and the building materials and structural elements are given. In the fifth chapter, the construction system is explained and the current situation of the house is explained in general. In the sixth chapter, according to the information obtained during the term research, the explanations made by the users and the traces seen in the structure, the original situation of the house was tried to be determined and a restitution study was conducted in this context. Interventions to be performed in the seventh chapter were determined. A restoration proposal was developed by giving cultur house function depending on the original character of the building. In the eighth chapter, all studies were evaluated and finalized. The subject of the thesis is used and is still standing despite all changes made. The building, which is a typical Gaziantep residence with its architectural structure within the examples of civil architecture in Gaziantep Province, has been selected as the thesis subject for the preparation of the restoration proposal to ensure sustainable protection. In the context of the thesis, in the light of a compilation study on the examples of civil architecture considered to shed light on the restitution study in the province of Gaziantep, restitution studies were carried out with the graphical and descriptive documentation of the thesis structure and the restoration proposal of the structure was prepared by using all these data. It is expected that the restitution findings obtained related to the structure of the thesis will produce data on restitution studies of similar civil architecture samples whose architectural spaces or architectural elements have been destroyed, to implement the proposed restoration work and to serve as an example for similar studies.