Mekan tasarımında renk ve kültür ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between color and culture i̇n space design
  1. Tez No: 611741
  2. Yazar: DİDEM ASYA ATİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Renkler, ilk insanlar ile birlikte, hatta Dünya' nın varoluşundan beri hayatın içerisindedir. Evde, okulda, işyerinde ve eğlence mekanlarında her zaman renklere maruz kalınmaktadır. İnsanlar farkında olmasa da aslında renklerin insanların psikolojileri üzerinde olumlu veya olumsuzetkileri vardır.Yaşantının sürdürüldüğü mekanlarda zaman geçirilirken, bazen insanlar sıkılıp, daralıp mekanı terk etmek isterler, bazen de mekanda zamanın nasıl geçtiğini anlayamazlar. İşte bu duygulara kapılmanın ilk nedenlerinden biri mekandaki renk tercihleridir, bu yüzden renk tercihleri yapılırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Renklerin etkileri günümüzde önem kazanan bir konudur ve artık renk tercihleri yapılırken dikkat edilmektedir. Doğru renk tercihleri insanların yaşamlarını sürdürdüğü mekanlarda, kişilerin daha olumlu, daha mutlu ve daha huzurlu olmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında renklerin mekanlardaki etkileri ve renklerin kültürel farklılıkları ve sebepleri incelenmiştir. İlk olarak rengin oluşumu, tarihi, renk bilimi ve oluşumu üzerine yazılan kuramlar araştırılmıştır. Ardından rengin ilk olarak algılandığı yer olan göz organının yapısı incelenmiş ve görme olayı ile birlikte ışığın önemi ve etkisi incelenmiştir. Görme olayı ile birlikte, görüntü beyne aktarıldığı için insan psikolojisi ana hatlarıyla anlatılmış ve renklerin psikolojik anlamları, insan üzerindeki etkileri ve karakter üzerine etkileri incelenmiştir. Son olarak renk-mekan ilişkisi incelenmiş, renklerin mekanlardaki etkisi ve kültürel farklılıkları ve sebepleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colours have been in life since the existence of Earth, even with the first humans. They are always exposed to colours at home, at school, at work and at venues of entertainment. Although people are not aware, in fact colours have positive or negative effects on people's psychologies. People some times get bored and want to leave the place or they cannot understand how time passes at living quarters. One of the first reason for these feelings is the preference of colours at the places therefore, attention should be paid for the preferences. The effects of colours become more of an issue at the present time and attention is paid when making colour preferences. The correct colour preferences make people more positive, happier and more peaceful at living quarters. In this thesis, the effects of colors on spaces and the cultural differences of colors and the reason of them has been studied. First of all, the theories written on colour formation, history, chromatics are researched and then, the structure of eye organ, where the color is first perceived, the importance and effect of light has been studied along with the occurence of vision. Since the image transferred to the brain with the visual occurence, the human psychology is explained in general terms and the pyschological meaning of colours, their effects on human and the charecter are examined. Finally, the relationship between colour and space has been studied, the effects of colours on spaces, cultural differences and reasons have been researched.