Real-time monitoring tool for inpatient antibiotic consumption
Gerçek zamanlı yatan hasta antibiyotik tüketimi izleme aracı
  1. Tez No: 611747
  2. Yazar: VELİ OĞUZALP BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Sağlık Kurumları Yönetimi, Biostatistics, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Uygunsuz antibiyotik kullanımı yerel ve küresel ölçekte önemli sağlık tehditleri oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak, antibiyotik kullanımını iyileştirmek amacıyla dünya genelinde sağlık kuruluşları tarafından antibiyotik yönetim programları yürütülmektedir. Bu programların temel işlevi reçetelemenin belirli kriterlere uygun yapılmasını sağlamak ve antibiyotik tüketim eğilimlerini takip ederek gerektiğinde iyileştirici müdahaleler yapmaktır. Bu iki işlevin yerine getirilebilmesi için de birçok tıbbi verinin bir arada değerlendirilmesi gerekir. Ancak sağlık kuruluşlarında bu verilerin değerlendirilmesinde kullanılan yazılımlar genellikle farklı veri kümeleri arasındaki ilişkileri yönetme ve büyük veri kümelerini işleme gibi ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalmaktadır. Bu tezde antibiyotik kullanımının takip ve analizinde kullanılmak üzere geliştirilen bir web uygulaması olan STEWARD tanıtılmaktadır. Uygulama, kullanımı kolay bir arayüze sahiptir ve kullanıcıların teknik bilgiye ihtiyaç duymaksızın detaylı incelemeler yapmasına olanak sağlar. Bununla birlikte, birçok ilişkili veri kümesinin birlikte değerlendirilerek antibiyotik kullanımının uygunluğuna ilişkin çıkarımlar yapılmasına yardımcı olur. Uygulama tamamen açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılarak geliştirildiği için kullanımı ücretsizdir ve aynı zamanda teknik özellikler yönünden gelişmiştir. Sağlık kuruluşlarının veri tabanları ile eşlendiğinde gerçek zamanlı antibiyotik kullanım takibine olanak tanır. Geliştirilen bu uygulama İstanbul Amerikan Hastanesi'nin verileri kullanılarak sınanmıştır. Böylece uygulamanın kabiliyetleri somutlaştırılmış ve mevcut sistemlerle bütünleşik şekilde çalışabileceği gösterilmiştir. Ayrıca İstanbul Amerikan Hastanesi'ndeki antibiyotik tüketim eğilimleri incelenmiş ve gözlemler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Inappropriate antibiotic use poses significant health threats on both local and global scale. Therefore, for the aim of improving antibiotic usage, antibiotic management programs are being implemented by health institutions worldwide. The main objectives of these programs are to ensure that prescribing complies with certain criteria, to monitor the trends of antibiotic consumption and to make corrective interventions when necessary. In order to achieve these objectives, several types of medical information must be evaluated simultaneously. However, software used for the evaluation of this information in healthcare facilities is often insufficient to meet the needs such as processing large data sets and managing relationships between various data groups. STEWARD, a web application to be utilized in antibiotic consumption monitoring, is introduced in this thesis. The application has an easy-to-use interface and allows users to perform in-depth investigations without the need for technical knowledge. Moreover, it helps users evaluate antibiotic use accuracy by combining information stored in several data sets. Since the application is developed using open source technologies, it is free to use, and at the same time, advanced in terms of technical capabilities. When synchronized with central data management systems of health centers, it allows for real-time antibiotic consumption monitoring, which is particularly valuable at patient level antibiotic stewardship. The proposed application is field tested using the data of İstanbul American Hospital. This way, the capabilities of the application have been affirmed and the tool is shown to be able to operate integrally with existing healthcare systems. And finally, antibiotic consumption trends in İstanbul American Hospital are examined and observations are presented.