Trakya linyitlerinin yakılması sonucunda kükürt (SO2) emisyonu değerinin azaltılması için optimum kireçtaşı katkı oranının belirlenmesi
The determination of the optimum limestone content for the reduction of SO2 emission in the combustion of Thracian lignites
  1. Tez No: 611766
  2. Yazar: DAMLA ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN KARAÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hızla değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte her yıl artmakta olan enerji miktarı, verimli enerji kaynaklarının azalması, düşük kaliteli başka bir deyişle düşük ısıl değere, yüksek kükürt, kül ve nem içerikleri nedeniyle yüksek çevre kirletme potansiyeline sahip linyitlerin gerek endüstride gerekse konutlarda yaygın olarak kullanılması atmosfer kirliliğini arttıracaktır. Ancak, yaklaşık olarak 8-10 Milyon ton linyit rezervine sahip ülkemizde dışa bağımlılığı azaltmak için öz enerji kaynaklarımızı değerlendirmek gerekmektedir. Son zamanlarda fosil yakıtlar ve çeşidi olan kömür, linyitin çevre için kabul edilebilir bir yakıt haline getirilebilmesinde, yakma teknolojileri konusunda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Genelde yakmada kullanılan linyit kömürlerinin kükürt oranları yüksektir. Yanma sonucu baca gazlarından çıkan SO2 emisyonu insan sağlığına ve çevreye büyük oranda zarar vermektedir. Ülkemizde konutlarda kullanılan kömürler yıkanmış, elenmiş, ısıl değerleri uygun tane kömür olarak kullanılmaktadır. Konut ısıtmasında kullanılan, yanmada problem yaratmayan kömürlerin SO2 emisyonlarının azaltılmasında kullanılan en basit yöntem kömüre kireç karıştırılmasıdır. Bu çalışmada Trakya yöresindeki linyitlerin yakılmasında, bacadan çevreye salınacak kükürt (SO2) gazı oranını en aza indirmek için ve bunu sağlarken yanma verimini düşürmeyecek optimum kireçtaşı katkı oranı belirlemek amacıyla Trakya yöresindeki kapalı tip farklı linyit işletmelerinden alınan numunelere değişik oranlarda kireç taşı eklenerek laboratuar ortamında“ Bombalı Kalorimetre Metodu”uygulanarak yakılıp, optimum kireç taşı katkı oranı belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The industrial and residential atmospheric pollution has been increased recently not only with the rapidly changing and developing technology and the increasing amount of energy demand while decreasing efficient energy sources, but also with burning the high environmental pollutant potential lignite having low quality, in other words low thermal value, high sulfur, ash and moisture contents. Nevertheless, in our country, which has approximately 8-10 million tons of lignite reserves, it is necessary to evaluate our own energy resources in order to reduce dependence on foreign sources. Recently, coal and lignite which are the kind of fossil fuel, are being made important studies on combustion technologies in making lignite an acceptable fuel for the environment. Generally, lignite coals used in combustion have high sulfur content. SO2 emissions from the flue gases as a result of combustion greatly harm human health and the environment. In Turkey, the coals burned in the houses are washed, sieved and used as grain pellets with suitable thermal values. The simplest method used to reduce SO2 emissions of coals used in residential heating is to mix lime into coal. In this study, the optimum limestone additive ratio that will not decrease the combustion efficiency will be determined in order to minimize the rate of sulfur (SO2) gas to be released from the chimney to the environment in the combustion of Thrace lignite in the laboratory environment by using the bomb calorimeter method.