Textual Examples in Idea Generation Phase of Design Process: Creativity and Fixation
Tasarımın Sürecinin Fikir Üretim Aşamasında Metinsel Örnekler: Yaratıcılık ve Fiksasyon
  1. Tez No: 611765
  2. Yazar: SERKAN CAN HATIPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Tasarım sürecinin fikir üretme aşamasında tasarımcılar çoğunlukla esin kaynağı olarak fotoğraf, metin ve fiziksel objeler gibi dışsal kaynakların arayışına girerler. Bu tür esin kaynakları yaratıcı performansı arttırma potansiyelleri taşır. Bununla birlikte, bazen dışsal kaynakların belirli fikirlerine çok fazla bağlanırlar. Bu durum mevcut örneklerin özelliklerinin yetersiz bir biçimde benimsenmesi olarak tanımlanan fiksasyon (fixation) kavramına işaret eder. Mevcut örneklerin, özellikle de metin örneklerinin, yaratıcılığa ve fiksasyona etkisi bu araştırmanın tartışma konusudur. (1) Bazı araştırmacılar temsil yöntemlerinden biri olarak metinsel verileri araştırmıştır. Ancak metinsel örneklerin biçimlerine odaklanan bir çalışmaya gereksinim vardır. (2) Ek olarak birçok çalışmada örneklerin araştırmacı tarafından seçildiği bir prosedür uygulanmıştır. Fakat tasarımcılar da süreç içerisinde kendi örneklerini seçebilir veya üretebilirler. Bu olasılık hakkında çok fazla araştırma yok. Bu bağlamda, bu araştırma iki çalışma ile (Çalışma 1 ve 2) iki değişkene odaklanmaktadır: (1) metinsel örnek biçimleri; (2) metinsel örneklerin kendinden-inşası (self-construction). Araştırmanın odaklarına cevap üretebilmek için, birinci sınıf mimarlık öğrencilerinin (farklı koşullarda gruplanarak) iki farklı tasarım problemini çözdüğü eskiz sınavları kurgulanmıştır. Bu çalışmalar aracılığı ile tasarım süreci ve eğitimi için çeşitli çıkarımlar ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
During the idea generation phase of the design process, designers often search for inspirations in external sources of information, such as photographs, written descriptions and physical examples. These sources have potential to enhance creative performance. However, they sometimes become too attached to particular ideas of external precedents or various examples. It refers to fixation which is identified as inadequate adoption of features from existing examples. Influence of the existing examples on creativity and fixation, specifically textual examples, have been discussed in this research through focusing on variables of the given example. (1) Some researchers investigated textual examples as - one of the modalities of representation - but did not focus on forms of textual examples. (2) Much research has been conducted with examples which are selected by the researcher. Nevertheless, designers can also choose or produce their own stimuli. There is not much research on this possibility. In this context, this research focuses on the following two variables through two studies (Study 1 and 2): (1) forms of textual examples; (2) self-construction of textual examples. Studies were planned to partially answer the research questions, in which novice students of architecture were asked to solve two different design problems, under different conditions. Several implications and recommendations for the design process and education are discussed.