Ataköy toplu konutlarının tasarım kriterleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Ataköy mass housing in terms of design criteria
- Tez No: 611782
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİ FERHAN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki ilk toplu konutlardan olan, yapımını Emlak Kredi Bankasının üstlendiği Ataköy toplu konutlarının tasarım kriterleri incelenmiştir. 1957 yılında ilk etabın yapımına başlanan Ataköy toplu konutları, toplamda 11 etaptan oluşmaktadır. Uydu kentin tamamlanması 50 yıllık bir süreci kapsamış, dolayısıyla etaplar arasında dönemsel farklılıklar oluşmuştur. 50'li yıllarda ülkeye hakim olan modernizm akımı 80'li yıllara gelindiğinde yerini karşıt düşüncede olan postmodernizme bırakmıştır. Ataköy toplu konutları uzun süren yapım süreci nedeniyle bu değişimi en iyi ortaya koyan bölgelerden biridir. Konutların 80'li yıllara kadar yapılan etaplarına modernizm akımı hakimken sonraki etaplarda postmodernizmin izlerine rastlanmış, yapılarda değişimler meydana gelmiştir. Dönemsel farklılıklar, insanların benimsediği yeni düşünce biçimleri, yapım teknolojisindeki yenilikler sebebiyle tasarımlar cephe, plan ve kütlesel olarak değişimlere uğramıştır. Bu dönemsel geçiş ve tasarım kriterlerindeki farklılıklar, etaplar üzerinden ayrı ayrı incelenerek ortaya koyulmuştur. Tez kapsamında etaplar arasında oluşan bu değişim incelenmiş, her etabın etkilendiği dönem, mimari özellikleri, tasarım farklılıkları sebepleriyle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the first public housing in Turkey, which undertook the construction of Real Estate Credit Bank Ataköy design of public housing exclusion criteria were examined. The construction of the first stage started in 1957 and Ataköy housing units consist of 11 stages in total. The completion of the satellite city covered a period of 50 years, thus periodic differences occurred between the stages. Modernism, which dominated the country in the 50s, left its place to postmodernism, which was opposed by the 80s. Ataköy public housing is one of the regions that best demonstrate this change due to the long construction period. While the modernism movement dominated the stages of the houses until the 80s, the traces of postmodernism were encountered in the following stages and changes occurred in the buildings. Due to periodic differences, new ways of thinking adopted by people, and innovations in construction technology, designs have undergone changes in front, plan and mass. Differences in this periodic transition and design criteria have been determined by examining the stages separately. Within the scope of the thesis, this change between the stages was examined and the period, architectural features and design differences were explained for each stage.