Lifli polimer kompozit malzemelerden yapılmış kafes sistemlerin statik ve dinamik analizi
Static and dynamic analyses of truss structures made onfiber reinforced polymer composite materials
  1. Tez No: 611783
  2. Yazar: ZEYNEP DEĞERMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ADANUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, pultrüzyonik lifli polimer kompozit malzemelerden yapılmış kafes sistemlerin statik ve dinamik analizi incelenmiştir. Çelik, cam lifli polimer, karbon lifli polimer ve aramid lifli polimer malzeme kullanılarak inşa edilmiş düzlem kafes ve uzay kafes sistemlerin statik ve dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Cam lifli polimer, karbon lifli polimer ve aramid lifli polimer malzemelerin kesit alanları; çelik kesit alanları kullanılarak Eşdeğer Rijitlik yöntemine ve Eşdeğer Dayanım yöntemine göre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, static and dynamic analyses of truss systems made of pultruded fiber reinforced polymer composite materials were investigated. Static and dynamic analyses of plane truss and space truss systems constructed using steel, glass fiber reinforced polymer, carbon fiber reinforced polymer and aramid fiber reinforced polymer material were performed. The results obtained from the analyses are given comparatively. The cross-sectional areas of the glass fiber reinforced polymer, the carbon fiber reinforced polymer and the aramid fiber reinforced polymer materials were obtained using the steel cross-sectional area to the Equivalent Stiffness method and Equivalent-Strenght method.