Hücre dışı sirküler moleküllerin larenks kanserinde araştırılması
Investigation of circulating cell free molecules in laryngeal cancer
- Tez No: 611808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Sistem Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kanser hastalığı insidansı yüksek bir hastalıktır. Tedavisi kesin olmamakla birlikte maliyetlidir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse başarı da o ölçüde artmaktadır. Larenks kanseri de insidansı giderek artan bir baş ve boyun kanseri çeşididir. Sigara kullanımı, sağlıksız beslenme gibi çevresel faktörlerle birlikte cinsiyet, yaş ve kalıtım da önemli etkenlerdir. Erkeklerde görülme oranı kadınlarda görülme oranına göre oldukça fazladır. Baş ve boyun kanserlerinin teşhis ve tedavisi oldukça kısıtlı ve eski yöntemlerle yapılmaktadır. Hastalık ilerledikten sonra teşhis edilebilmekte ve bu da tedavinin etkinliğini azaltmaktadır. Biyomarkerlar doğrudan veya dolaylı olarak hastalıktan etkilenen böylece hastalığın varlığını ve ciddiyetini ortaya koyan kolayca ölçülebilen moleküllerdir. Hücre dışı sirküler DNA (ccfDNA), ccfRNA ve ccfmiRNA sağlıklı bireylerde ölçülebilen moleküllerdir. Diğer taraftan, hastalık durumlarında, hücre dışı sirküler nükleik asitlerin miktarsal olarak değiştiği bilinmektedir. Bundan dolayı, çalışmanın temel amacı, alınan kan örneklerinden ayrılan plazma örneklerinde hücre dışı nükleik asit miktarlarını belirlemek, bu miktarların sağlıklı olan bireylerden farklı olup olmadığını ölçmektir. Bu çalışmada, daha önce tanı ve tedavisi gerçekleşmiş 46 larenks karsinomlu olgu ve 46 kontrol grubu olmak üzere toplam 92 birey değerlendirilmiştir. Tüm hasta ve kontrol grubunu oluşturan bireylerin periferal kan örnekleri alınmıştır. Tam kan örnekleri kan ve plazmaya ayrılıp uygun koşullarda (-80 derece) saklanmıştır. Plazmada yer alan serbest moleküller Qubit 2.0 cihazı kullanılarak fluorometrik olarak ölçülmüştür. Elde edilen bu değerler Mann Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Popülasyonlara ait diğer faktörlerin etkilerini görmek için çoklu regresyon analizi yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease with a high incidence. Its treatment is not definite but costly. The earlier the disease is diagnosed, the greater the success is. Laryngeal cancer is a type of head and neck cancer with an increasing incidence rate. In addition to environmental factors such as smoking and unhealthy nutrition; gender, age, and heredity are also important factors. The incidence of of this cancer for men is considerably higher compared to women. Diagnosis and treatment of head and neck cancers have been conducted using very limited and old methods. It can be diagnosed after the disease has progressed, which reduces the effectiveness of the treatment. Biomarkers are the molecules that are directly or indirectly affected by the disease so that they can easily be measured to reveal the presence and severity of the disease. Circulating cell free DNA (ccfDNA), ccfRNA and ccfmiRNA are measured in healthy individuals. On the other hand, extracellular circular nucleic acids are known to vary quantitatively in disease states. Thus, the main purpose of the study was to determine the extracellular nucleic acid levels in plasma samples separated from the blood samples and to determine whether these amounts were different from the values of healthy individuals. In this study, a total of 92 individuals, 46 patients with laryngeal carcinoma and 46 controls, who were previously diagnosed and treated, were evaluated. Peripheral blood samples were obtained from all the patients and the control subjects. Whole blood samples were separated into blood and plasma and stored under appropriate conditions (-80 ℃). The free molecules in the plasma were measured fluorometrically using the Qubit 2.0 instrument. Obtained data were compared with Mann Whitney U test. Multiple regression analysis was performed to obtain the effects of several factors of populations.