Design tracking systm for athletes using GPS based-bland altman analysis
- Tez No: 611826
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL DENİZ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, profesyonel spor ve sporcularda sporcuların izlenmesi sırasında toplanan Global Konumlandırma Sistemi verilerinin doğruluğunu değerlendirmektir. Araştırmada, sporcuların bir futbol videosundaki konumunu analiz edecek otomatik bir sistem kullanılacak. Algoritma, sporcuların ısı haritalarını ve zamanındaki anlık görüntülerini yaratacaktır. Sistem, hız, ivme, atış, kapsanan mesafe ve oyuncuların maçta sahip olma yüzdesi gibi istatistikleri toplamayı hedefliyor. Sistemde toplanan veriler, kök ortalama kare hatası (RMSE) kullanılarak analiz edildi. Toplanan sonuçlar, yerel konumlandırma sistemi (LPS) ve video teknolojisi gibi mevcut bir sistemle de karşılaştırıldı ve bu sistemler arasında belirgin farklılıklar vardı. Mesafeye bakıldığında, LPS ortalama 23 ± 7 cm, ortalama 46 ± 23 cm GPS ve ortalama 56 ± 16 cm VID ile daha doğruydu. Alternatif olarak, hızlanma ile ilgili olarak, GPS 2.2 bir hataya sahiptir. % LPS ve VID sırasıyla% 4.0 ve% 2.7 hata oranlarına sahipken. Çalışmanın sonucu, günümüzde atletizm alanında kullanılan izleme sistemlerinin geçerliliğinde önemli bir fark olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The fundamental purpose of this study is to assess the accuracy of the Global Positioning System data collected during the tracking of athletes in professional sports and athletes. The research will utilize an automatic system that will analyze the position of athletes in a football video. The algorithm will create the heatmaps and in-time snapshots of the athletes. The system is aimed at collecting statistics such as speed, accelerations, shots, the distance covered and percentage possession of the players in a match. The data collected in the system was analyzed via the use of root mean square error (RMSE). The results collected were also compared with an existing system such as the local positioning system (LPS) and video technology, and there were distinctive differences between these systems. Considering the distance, the LPS was more accurate with a mean average of 23±7 cm, GPS with an average of 46±23 cm and VID with an average of 56±16 cm. alternatively, regarding acceleration, the GPS has an error of 2.2. % while LPS and VID have errors of 4.0% and 2.7% respectively. The result of the study illustrated a significant difference in the validity of the tracking systems utilized today in the field