Performans testleri ve antrenman uygulamaları için geliştirilmiş modüler hız kontrol ve takip ünitesinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of modular speed control and tracking unit developed for performance tests and training applications
- Tez No: 852101
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT CİHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sporcularda performans testleri ve antrenman uygulamaları için geliştirilmiş modüler hız kontrol ve takip ünite sistemi (INTimeSYS) adında da anlaşılacağı üzere spor alanında kullanılmak için tasarlanmış bir antrenman ve test ekipmanıdır. Bu sistem bireysel ve takım sporları için tasarlanmış olup özellikle özel gereksinimli (işitme engelli) sporcularında; süreye bağlı antrenman veya test uygulamaları sırasında sporcuların koşu temposunu istenilen seviyede ayarlamaya yaramaktadır. Sistem sporcuların koşu temposunu sahip olduğu LED modül ışık şeridi sayesinde görsel olarak sağlamaktadır. Buradan hareketle, sporcuların dayanıklılık performansını değerlendirmek ve antrenman uygulamalarını optimize etmek için geliştirilen INTimeSYS sisteminin Yo-Yo aralıklı toparlanma seviye 1 (YIR1) testi kullanılarak INTimeSYS sisteminin geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesi amaçlamaktadır. Ayrıca, genç erkek futbol oyuncularında bu sistemin YIR1 üzerindeki dayanıklılık performansına etkisi de araştırma kapsamındadır. Bu sayede ise INTimeSYS sisteminin saha testlerinde ve antrenman uygulamalarında kullanımı amaçlanmaktadır. Belirlenen amaçlara ulaşabilmek için nicel araştırma yaklaşımlarına göre düzenlenen bu araştırmanın modelini, deneysel araştırma modellerinden biri olan tek grup öntest- sontest kontrol grupsuz deneysel desen türü oluşturmaktadır. Araştırma grubunu, U16 kategorisinde oynayan gönüllü 21 genç erkek futbol oyuncusu (yaş = 15,70 ± 0,20 yıl, boy uzunluğu = 173,71 ± 4,91 cm, vücut ağırlığı = 61,23 ± 4,79 kg) oluşturmaktadır. Sporcuların dayanıklılık performansını belirlemek ve ayrıca INTimeSYS sisteminin geçerlik ve güvenirliğini sınamak için YIR1 testi kullanılmıştır. Kalp atım değerlerini kaydetmek için telemetrik kalp atım hız monitörü, kan laktat ölçümü için de laktat analizatörü kullanılmıştır. Test uygulamaları 48 saat arayla ve sırasıyla INTimeSYS sistemi ile Yo-Yo aralıklı toparlanma seviye 1 testi (INTimeSYS-YIR1), YIR1, INTimeSYS-YIR1 şeklinde tamamlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analiz olarak, geçerliliği test etmek için ölçüt geçerliği tekniği esas alınırken, güvenirliği test etmek için test-tekrar test yöntemi kullanılmıştır. INTimeSYS-YIR1 testinin güvenirlik testi için sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) kullanılmıştır. INTimeSYS-YIR1 testinin ölçüt geçerliğini sınamak için Pearson korelasyon katsayısı incelenmiştir. Güvenirlik çalışmalarından testin iç tutarlılığı için Cronbach alpha katsayısı hesaplanmıştır. K-YIR1 ve INTimeSYS-YIR1 test puanları arasındaki farklılığı tespit etmek için ilişkili örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Son olarak ise INTimeSYS sistemi için iki ölçme yöntemi arasındaki uyum düzeyini görsel olarak değerlendirmek için AZD, toplam mesafe (TM), test bitirme hızı (BH), VO2maks, laktat (LA) ve KAH değerleri Bland-Altman tekniği ile incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre INTimeSYS-YIR1 test uygulamalarının sonucuna ait TM, BH, VO2maks ve maksimum kalp atım hızı (TSmaksKAH) değerlerinin güvenirlik katsayısının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. INTimeSYS-YIR1Ort ve K-YIR1 ile gerçekleştirilen ölçümler sonucunda AZD, TM, BH, VO2maks ve TSortKAH değerleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modular speed control and tracking unit system (INTimeSYS) developed for performance tests and training applications in athletes is a training and test equipment designed to be used in the field of sports, as name suggests. This system is used to adjust running pace of athletes at desired level during time-based training or test applications, especially for athletes with special needs (hearing impaired), whether individual or team sports. The system provides running pace of athletes visually thanks to its LED module light strip. From this point of view, it is aimed to determine validity and reliability of INTimeSYS system developed to evaluate endurance performance of athletes and optimize training practices by using Yo-Yo intermittent recovery level 1 (YIR1) test. In addition, the effect of this system on endurance performance on YIR1 in young male soccer players is also within scope of research. In this way, it is aimed to use INTimeSYS system in field tests and training applications. Model of this study, which was organized according to quantitative research approaches in order to achieve determined objectives, is a one-group pretest-posttest experimental design type without control group, which is one of experimental research models. The research group consisted of 21 volunteer young male soccer players (age = 15.70 ± 0.20 years, height = 173.71 ± 4.91 cm, body weight = 61.23 ± 4.79 kg) playing in U16 category. YIR1 test was used to determine endurance performance of athletes and also to test validity and reliability of INTimeSYS system. A telemetric heart rate monitor was used to record heart rate values and a lactate analyzer was used for blood lactate measurement. Test administrations were completed 48 hours apart and respectively as Yo-Yo intermittent recovery level 1 test with INTimeSYS system (INTimeSYS-YIR1), YIR1, INTimeSYS-YIR1. SPSS 25.0 statistical package program was used to analyze the data obtained. Statistical analysis was based on criterion validity technique to test validity, while test-retest method was used to test reliability. Intraclass correlation coefficient (ICC) was used to test the reliability of INTimeSYS-YIR1 test. Pearson correlation coefficient was examined to test the criterion validity of INTimeSYS-YIR1 test. Cronbach alpha coefficient was calculated for internal consistency of test. To determine difference between K-YIR1 and INTimeSYS-YIR1 test scores, a paired samples t-test was used. Finally, to visually assess the level of agreement between two measurement methods for INTimeSYS system, AZD, total distance (TD), test completion speed (TL), VO2max, lactate (LA) and HR values were analyzed with the Bland-Altman technique. According to research findings that it was determined that reliability coefficient of TM, HR, VO2max and maximum heart rate (TSmaxHR) values of INTimeSYS-YIR1 test applications was at a high level. As a result of measurements performed with INTimeSYS-YIR1ort and K-YIR1, it was determined that there was a significant positive relationship between AZD, TM, HR, VO2max and TSortKAH values.