Futbolcuların yaş kategorilerine göre motorik özellikleri ile futbol becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relation between characteristics and soccer skills of players regarding age categories
- Tez No: 611857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖZDEN YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Futbolcuların Yaş Kategorilerine Göre Motorik Özellikleri ile Futbol Becerileri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Bu araştırma, futbolcuların yaş kategorilerine göre motorik özellikleri ile futbol becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini 9-10 yaş kategorisinde futbol oynayan çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 9 yaş kategorisinde ulaşabildiğimiz 93 çocuk, 10 yaş kategorisinde ulaşabildiğimiz 50 çocuk olmak üzere toplam 143 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri 10-20-30 m. Sürat Testleri, Yatay Sıçrama Testi, Mor - Christian Genel Futbol Yetenek Testi, Flamingo Denge Testi, Çeviklik T Testi, Otur-eriş Testi, Vücut Ağırlığı Ölçümü, Boy Uzunluğu Ölçümü ve VKİ Hesaplaması yapılarak toplanmıştır. Araştırmada veri setinde incelenen bağımlı değişkenler, çocukların yetenek özelliklerini ölçen pas sayısı, şut sayısı ve top sürme yeteneklerinden oluşmaktadır. Bağımsız değişkenler, iki ayrı özellik setlerinden oluşmaktadır. Bunlardan ilk set fiziksel özellikleri kapsamakta ve çocukların boy uzunluğu, kilo (ağırlık) ve beden kitle indeksi (VKİ) özelliklerinden oluşmaktadır. İkinci bağımsız veri seti ise motorik özelliklerden oluşmakta ve Flamingo denge testi, 10 metre, 20 metre ve 30 metre sürat değişkeni, yatay sıçrama, otur eriş testi ve T testi özelliklerinden oluşmaktadır. Araştırmada bağımlı değişkenleri açıklayabilmek için Çok değişkenli Doğrusal Regresyon Analizinden yararlanılmıştır. Araştırmaya göre; boy uzunluğu arttıkça şut başarısı, pas başarısı ve top sürme süresinin arttığı, vücut ağırlığı arttıkça top sürme süresinin azaldığı, VKİ arttıkça top sürme süresinin arttığı görülmüştür. Yatay sıçrama özelliği artarken şut başarısı, pas başarısı ve top sürme süresinin arttığı, denge arttıkça top sürme süresinin azaldığı, VKİ artıkça şut başarısı ve top sürme süresinin arttığı, esneklik arttıkça top sürme süresinin arttığı sürat arttıkça pas başarısının ve top sürme süresinin arttığı görülmüştür. Kısacası anaerobik gücün şut başarısını, pas başarısını ve top sürme süresini pozitif yönde anlamlı bir şekilde etkilediği, dengenin top sürme süresini negatif yönde anlamlı bir şekilde etkilediği ve süratin ise pas başarısı ve top sürme süresini pozitif yönde anlamlı bir şekilde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relation Between Characteristics and Soccer Skills of Players Regarding Age Categories This study aims to Investigation of the Relation Between Characteristics and Soccer Skills of Players Regarding Age Categories. The study was conducted on children playing football in the 9-10 age category. The sample of the research is total of 143 children, including 93 children in the 9-year category and 50 children in the 10-year category that playing football. Research data collected by 10-20-30 m. Speed Tests, Horizontal Jump Test, Purple - Christian General Football Ability Test, Flamingo Balance Test, Agility T Test, Sit-and-reach Test, Body Weight Measurement, Length Measurement and BMI Calculation. In the research, the dependent variable consists of the number of passes, number of shots and dribbling abilities that measure the skill characteristics of children. Two independent properties were used as independent variables. The first indepented variable includes physical characteristics and includes children's height, weight (weight) and body mass index (BMI). The second independent variable is composed of motoric features and Flamingo balance test, 10 meter, 20 meter and 30 meter speed variable, horizontal jump, sit access test and T test. Multivariate Linear Regression Analysis (CRA) was used to explain dependent variables in the study. According to the results of the research; increase in length, smash success, pass success and dribbling time increases. On the other hand the dribbling time decreases with increasing body weight and ıt was seen that the dribbling time increased as BMI increased. t has been seen that while horizontal jump feature increases, smash success, pass success and dribbling time increase, balance increases as dribbling time decreases, BMI increases smash success and dribbling time, flexibility increases dribbling time and increases d pass time and dribbling time. To put it more clearly, anaerobic power positively influenced shooting success, pass success and dribbling time, balance negatively affects dribbling time and speed was found to have a positive effect on rust success and dribbling time.