Yüksek polariteli bazı pestisitlerin sulu çözeltilerden aktif karbon kumaşı üzerine adsorpsiyon ve elektrosorpsiyon ile uzaklaştırılmasının spektrofotometrik yöntemle incelenmesi
Investigation of the removal of some high polarity pesticides from aqueous solutions by adsorption and electrosorption onto activated carbon cloth with spectrophotometric method
- Tez No: 611856
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AYRANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışmasının amacı özellikle son yıllarda yoğun bir şekilde tarımsal amaçlı kullanılan parakuat, dikuat, difenzokuat, glifosat, glufosinat, bialafos ve aminometilfosfonik asit gibi yüksek polariteye sahip pestisitlerin sulu ortamlardan yüksek özgül yüzey alanına sahip aktif karbon kumaş üzerine adsorpsiyon ve elektrosorpsiyon yoluyla uzaklaştırılmasının incelenmesidir. Adsorpsiyon ve electrosorpsiyon sürecinde çözeltideki konsantrasyon değişimleri UV-VIS spektrofotometrik yöntemle takip edilmiştir. Bu yöntem parakuat, dikuat, difenzokuat için in-situ (yerinde), glifosat, glufosinat, bialafos ve aminometilfosfonik asit için ise ex-situ (dışarıda) olarak uygulanmıştır. Adsorpsiyon ve elektrosorpsiyon sonucunda elde edilen kinetik veriler, literatürde en yaygın olarak kullanılan yalancı birinci mertebeden ve yalancı ikinci mertebeden kinetik modellere göre işlenmiştir. Hem adsorpsiyonun hem de elektrosorpsiyonun yalancı ikinci mertebeden kinetik model ile uyumlu olduğu belirlenmiştir. Adsorpsiyon izotermlerine ait verilerin Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri ile işlenmesi sonucunda da gerçekleşen adsorpsiyonun Freundlich izoterm modeline uygun olduğu tespit edilmiştir. Elektrosorpsiyonun, polarizasyonu artıracak şekilde uygulanmasıyla adsorpsiyona göre pestisitleri sulu çözeltilerden daha yüksek verimle uzaklaştırabildiği bulunmuştur. Ayrıca adsorbent madde üzerine adsorbe olan pestisitlerin elektrodesorpsiyon yoluyla geri salınması da çalışma kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the removal of high polarity pesticides, which are being used intensively for agricultural purposes, such as paraquat, diquat, difenzoquat, glyphosate, glufosinate, bialafos and aminomethylphosphonic acid, from their aqueous solutions onto high area activated carbon cloth. The concentration changes of pesticides in aqueous solutions during adsorption and electrosorption were monitored by UV-VIS spectrophotometric method. This method was applied in-situ for paraquat, diquat and difenzoquat, and ex-situ for glyphosate, glufosinate, bialaphos and aminomethylphosphonic acid. The kinetic data obtained from adsorption and electrosorption studies were treated according to two most widely used kinetic models; pseudo first order and pseudo second order. The pseudo second order kinetic model was found to represent the experimental data better than the pseudo first order model for both adsorption and electrosorption. The adsorption isotherm data were fitted to Langmuir and Freundlich isotherm equations. Freundlich isotherm model was found to represent experimental data better than Langmuir model. Reasonable removal efficiencies reached by open-circuit adsorption was improved with the application of electrosorption. Some regeneration studies for activated carbon cloth loaded by pesticides were also carried out by electrodesorption.