Eskişehir Osmangazi Üniversitesi hastanesi acil servisine başvuran, göğüs hastalıkları yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan KOAH'lı hastalara verilen sıvı miktarının hastaların klinik sonuçlanmalarına etkisi
Eskişehir Osmangazi Uiversity Hospital emergency diseases, chest diseases hospitalized in the intensive care unitthe amount of fluid given to patients with coaheffect of patients on clinical outcomes
- Tez No: 611864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın amacı, KOAH tanılı hastaların aldıkları fazla sıvı miktarının hastanın gerek ölüm gerek tekrar hastaneye başvuru riskini artırdığını araştırmaktı. Çalışmamız 01.01.2014-01.08.2018 tarihleri arasında KOAH ilişkili semptomlar ile acil servise başvurmuş ve göğüs hastalıkları yoğun bakım ünitesine yatışı yapılmış olan hastaların incelendiği geriye dönük kohort çalışmasıdır. Çalışmaya dahil edilen 162 hastanın 37'sı kadın (%22,8), 125'ı (%77,2) erkek, hastaların ortanca yaşı 71,0 (ÇA: 63,0-78,0) olarak saptandı. Başvuru yakınması en sık nefes darlığı ve bilinç bulanıklığı idi. Hastaların 152'sinin (%93.8) PAAC grafisinde patoloji saptandı. Hastaların acil servis başvuru anında çekilen PAAC grafisinde 61 (%37.6) hastada pulmoner konjesyon saptanırken, yatış sürecinde çekilen PAAC grafisinde pulmoner konjesyon saptanan hasta sayısı 69 (%42.6) idi. Yoğun bakımda kalış ortanca gün sayısı 6 (ÇA: 4.0-10.0) olarak saptandı. Hastalarının 36'sı (%22.2) yoğun bakımda exitus olurken 126'sının (%77.8) takip ve tedavisi serviste devam etti.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate whether excessive fluid intake in COPD patients increases the risk of death or readmission. Our study is a retrospective cohort study of patients admitted to the emergency department with COPD related symptoms between 01.01.2014-01.08.2018 and hospitalized in chest diseases intensive care unit. Of the 162 patients included in the study, 37 were female (22.8%) and 125 were male (77.2%). The median age of the patients was 71.0 (MP: 63.0-78.0). The most common complaint was dyspnea and confusion. 152 patients (93.8%) had pathology. At the time of admission to the emergency department, 61 (37.6%) patients had pulmonary obstruction and 69 (42.6%) patients had pulmonary obstruction at admission. The median number of days in the intensive care unit was 6 (MP: 4.0-10.0). In the intensive care unit, 36 patients (22.2%) died and 126 patients (77.8%) continued their follow-up and treatment.